Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Návštěva levandulové farmy vás hodí do pohody. Vyberte si z voňavého seznamu

Ilustrační foto: Pixabay

Krásně voní, uklidňuje a můžete z ní připravit i chutný čaj. Levandule má čím okouzlit a v životě Tomáše Rygla hraje důležitou roli již od mládí. S jejím pěstováním začal tento levandulový obdivovatel už na vysoké škole. Dnes provozuje web zavunilevandule.cz s pěstitelskými tipy i seznamem levandulových farem v Česku.

K pěstování levandule a dalších bylin se ubíral, když si chtěl jako vysokoškolák odpočinout od učení na zkoušky. Později začal levandulemi zdobit balkon v bytě u rodičů i prostor před panelovým domem, ve kterém tehdy spolu s nimi žil. „Kdybych tam bydlel dodnes, je tam pravděpodobně levandulová celá stráň,“ míní.

Velkou radost mu rostliny přinášejí svou vůní, jejich přínos však vnímá také ve formě psychohygieny. „Práce na zahradě je skvělý odpočinek, nehledě na to, že vůně působí uklidňujícím způsobem na naši psychiku. Poměrně zajímavá je i chuť levandule, což mnozí možná ani neví. Dá se z ní vyrobit skvěle chutnající čaj,“ říká Rygl, který se profesně zabývá koučováním a lektorováním.

Tomáš Rygl si levanduli oblíbil během studií na vysoké škole. Foto: Tomáš Rygl

Okusit kouzlo levandule však mohou zájemci i bez jejího pěstování. Rygl na svých stránkách nově vytvořil seznam prozatím jedenácti levandulových farem v Česku, jež je možné navštívit. U každé z nich je kromě informací o otevírací době popsán také příběh majitelů i tipy na výlety v okolí. „Návštěva farmy je velmi hezký výlet, který vás navoní‎ atmosférou klidu a pohody, ochutnáte levandulové speciality nebo si odvezete krásnou fotografii jako z francouzské Provence,“ dodává tvůrce seznamu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Kate je nejoblíbenějším členem britské královské rodiny, odhalil průzkum

Poradny odhalí jen zlomek nadaných dětí, pomoci mají speciální hry

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…