Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Návštěva levandulové farmy vás hodí do pohody. Vyberte si z voňavého seznamu

Ilustrační foto: Pixabay

Krásně voní, uklidňuje a můžete z ní připravit i chutný čaj. Levandule má čím okouzlit a v životě Tomáše Rygla hraje důležitou roli již od mládí. S jejím pěstováním začal tento levandulový obdivovatel už na vysoké škole. Dnes provozuje web zavunilevandule.cz s pěstitelskými tipy i seznamem levandulových farem v Česku.

K pěstování levandule a dalších bylin se ubíral, když si chtěl jako vysokoškolák odpočinout od učení na zkoušky. Později začal levandulemi zdobit balkon v bytě u rodičů i prostor před panelovým domem, ve kterém tehdy spolu s nimi žil. „Kdybych tam bydlel dodnes, je tam pravděpodobně levandulová celá stráň,“ míní.

Velkou radost mu rostliny přinášejí svou vůní, jejich přínos však vnímá také ve formě psychohygieny. „Práce na zahradě je skvělý odpočinek, nehledě na to, že vůně působí uklidňujícím způsobem na naši psychiku. Poměrně zajímavá je i chuť levandule, což mnozí možná ani neví. Dá se z ní vyrobit skvěle chutnající čaj,“ říká Rygl, který se profesně zabývá koučováním a lektorováním.

Tomáš Rygl si levanduli oblíbil během studií na vysoké škole. Foto: Tomáš Rygl

Okusit kouzlo levandule však mohou zájemci i bez jejího pěstování. Rygl na svých stránkách nově vytvořil seznam prozatím jedenácti levandulových farem v Česku, jež je možné navštívit. U každé z nich je kromě informací o otevírací době popsán také příběh majitelů i tipy na výlety v okolí. „Návštěva farmy je velmi hezký výlet, který vás navoní‎ atmosférou klidu a pohody, ochutnáte levandulové speciality nebo si odvezete krásnou fotografii jako z francouzské Provence,“ dodává tvůrce seznamu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…