Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Návštěva levandulové farmy vás hodí do pohody. Vyberte si z voňavého seznamu

Ilustrační foto: Pixabay

Krásně voní, uklidňuje a můžete z ní připravit i chutný čaj. Levandule má čím okouzlit a v životě Tomáše Rygla hraje důležitou roli již od mládí. S jejím pěstováním začal tento levandulový obdivovatel už na vysoké škole. Dnes provozuje web zavunilevandule.cz s pěstitelskými tipy i seznamem levandulových farem v Česku.

K pěstování levandule a dalších bylin se ubíral, když si chtěl jako vysokoškolák odpočinout od učení na zkoušky. Později začal levandulemi zdobit balkon v bytě u rodičů i prostor před panelovým domem, ve kterém tehdy spolu s nimi žil. „Kdybych tam bydlel dodnes, je tam pravděpodobně levandulová celá stráň,“ míní.

Velkou radost mu rostliny přinášejí svou vůní, jejich přínos však vnímá také ve formě psychohygieny. „Práce na zahradě je skvělý odpočinek, nehledě na to, že vůně působí uklidňujícím způsobem na naši psychiku. Poměrně zajímavá je i chuť levandule, což mnozí možná ani neví. Dá se z ní vyrobit skvěle chutnající čaj,“ říká Rygl, který se profesně zabývá koučováním a lektorováním.

Tomáš Rygl si levanduli oblíbil během studií na vysoké škole. Foto: Tomáš Rygl

Okusit kouzlo levandule však mohou zájemci i bez jejího pěstování. Rygl na svých stránkách nově vytvořil seznam prozatím jedenácti levandulových farem v Česku, jež je možné navštívit. U každé z nich je kromě informací o otevírací době popsán také příběh majitelů i tipy na výlety v okolí. „Návštěva farmy je velmi hezký výlet, který vás navoní‎ atmosférou klidu a pohody, ochutnáte levandulové speciality nebo si odvezete krásnou fotografii jako z francouzské Provence,“ dodává tvůrce seznamu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…