Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Ilustrační foto: Pixabay

Zázrakům přírody je někdy potřeba jít naproti. Drobné lososy je tak nyní možné spatřit v řekách Jetřichovická Bělá a Kamenice na Děčínsku v Národním parku České Švýcarsko. Líhnou se tam v plovoucích inkubačních schránkách.

Během února a března umístili ichtyologové do schránek sto tisíc jiker ve vývojovém stádiu takzvaných očních bodů. „Z velké části se z jiker již vykulil takzvaný váčkový plůdek, tedy rybka vyživovaná žloutkovým váčkem. Rybky setrvají v inkubačních schránkách do doby, než žloutkový váček stráví. Poté, zřejmě ve druhé polovině dubna, budou vypuštěny do říček, které mohou považovat za rodné a ve kterých prodělají další vývojová stadia před svou cestou do Atlantiku,“ uvedl tiskový mluvčí parku Tomáš Salov. Do Kamenice se lososi mají vrátit, aby se pokusili rozmnožit již přirozenou cestou. Tento cyklus trvá zhruba čtyři roky.

Váčkový plůdek lososa obecného v plovoucí inkubační schránce umístěné v Jetřichovické Bělé v NP České Švýcarsko. Foto: Beleco, Milan Šanda

Inkubaci lososích jiker v Národním parku České Švýcarsko zajišťuje od roku 2018 nezisková organizace Beleco. V předchozích letech testovala účinnost a využitelnost různých typů inkubačních schránek. Akce navazuje na projekty zaměřené na návrat lososů do českých řek zahájené Českým rybářským svazem v roce 1998 a doplněné Správou Národního parku České Švýcarsko o další aktivity od roku 2008.

Plovoucí inkubační schránky s plůdkem lososa obecného, umístěné do Jetřichovické Bělé v NP České Švýcarsko. Foto: Beleco, Milan Šanda

Související články

Zaručeně zlepší den

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…