Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naučná stezka i roubenky. Vydejte se za letošními dřevěnými stavbami roku

Rekonstrukce lávky v Prudké. Foto: WaVe Structural Design s.r.o.

Dřevo je obnovitelná surovina a ke stavbám domů se využívá už stovky let. Ty nejlepší české dřevěné stavby každoročně získávají ocenění v soutěži Dřevěná stavba roku, kterou pořádá Nadace dřevo pro život. Zájemcům mohou oceněné výtvory posloužit také jako tipy na letní výlety s vůní dřeva. Na své si přijdou jak milovníci tradičních roubenek, tak i třeba děti, které ocení například naučnou stezku okolo rybníka.

Celkem se do letošního ročníku zapojilo pětašedesát soutěžních projektů, z nichž následně odborná porota a veřejnost vybrali vítěze v celkem šesti kategoriích. Mezi dřevěnými budovami se ocenění od poroty dostalo dřevěné přístavbě statku v Jižních Čechách, ve veřejném hlasování zvítězila Pařezová chaloupka v Orlických horách.

Pařezová chaloupka. Foto MOLO ARCHITEKTI s.r.o.

V kategorii Velké dřevěné konstrukce vyhrála veřejné hlasování naučná stezka Olšina, která je vzhledem ke chráněnému území okolo rybníku Olšina z maximální části postavena z přírodních materiálů. Porotci pak mezi soutěžícími vybrali zrekonstruovanou lávku v Prudké, u které si architekti dali za cíl zachovat co největší množství historického dřeva, a proto pečlivě odstranili pouze degradovanou část a následně pomocí protéz připojili zdravé dřevo spolu s kopií původního tesařského spoje.

Naučná stezka Olšina. Foto Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

Jako nejkrásnější dřevěný interiér porotci vybrali mobilní dřevěnou útulnu Aranka z ořechového dřeva, která je energeticky téměř nezávislá a ve veřejném hlasování rovněž zvítězila mezi malými dřevěnými stavbami. Veřejnosti se pak nejvíce líbil interiér Roubenky u tří skřítků v údolí na pomezí Orlických hor a Jeseníků.

Aranka v ořechu. Foto Martin Kožnar Architekt s.r.o.

V soutěži však ocenění každoročně dostávají také projekty, které jsou zatím pouze na papíře a na svou realizaci ještě čekají. Patří mezi ně například areál Veverákova stezka v korunách stromů, vyhlídková věž a čtyři na něj navazující atrakce, přičemž projekt si vysloužil ocenění veřejnosti v kategorii návrhů velkých dřevěných staveb. Mezi návrhy dřevěných budov pak porota ocenila obytnou čtvrť Vertikální zahrady, kde si jsou podle autorů člověk a příroda rovni a kde dochází k pozitivní kolizi města a přírody.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…