Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naučná stezka i roubenky. Vydejte se za letošními dřevěnými stavbami roku

Rekonstrukce lávky v Prudké. Foto: WaVe Structural Design s.r.o.

Dřevo je obnovitelná surovina a ke stavbám domů se využívá už stovky let. Ty nejlepší české dřevěné stavby každoročně získávají ocenění v soutěži Dřevěná stavba roku, kterou pořádá Nadace dřevo pro život. Zájemcům mohou oceněné výtvory posloužit také jako tipy na letní výlety s vůní dřeva. Na své si přijdou jak milovníci tradičních roubenek, tak i třeba děti, které ocení například naučnou stezku okolo rybníka.

Celkem se do letošního ročníku zapojilo pětašedesát soutěžních projektů, z nichž následně odborná porota a veřejnost vybrali vítěze v celkem šesti kategoriích. Mezi dřevěnými budovami se ocenění od poroty dostalo dřevěné přístavbě statku v Jižních Čechách, ve veřejném hlasování zvítězila Pařezová chaloupka v Orlických horách.

Pařezová chaloupka. Foto MOLO ARCHITEKTI s.r.o.

V kategorii Velké dřevěné konstrukce vyhrála veřejné hlasování naučná stezka Olšina, která je vzhledem ke chráněnému území okolo rybníku Olšina z maximální části postavena z přírodních materiálů. Porotci pak mezi soutěžícími vybrali zrekonstruovanou lávku v Prudké, u které si architekti dali za cíl zachovat co největší množství historického dřeva, a proto pečlivě odstranili pouze degradovanou část a následně pomocí protéz připojili zdravé dřevo spolu s kopií původního tesařského spoje.

Naučná stezka Olšina. Foto Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

Jako nejkrásnější dřevěný interiér porotci vybrali mobilní dřevěnou útulnu Aranka z ořechového dřeva, která je energeticky téměř nezávislá a ve veřejném hlasování rovněž zvítězila mezi malými dřevěnými stavbami. Veřejnosti se pak nejvíce líbil interiér Roubenky u tří skřítků v údolí na pomezí Orlických hor a Jeseníků.

Aranka v ořechu. Foto Martin Kožnar Architekt s.r.o.

V soutěži však ocenění každoročně dostávají také projekty, které jsou zatím pouze na papíře a na svou realizaci ještě čekají. Patří mezi ně například areál Veverákova stezka v korunách stromů, vyhlídková věž a čtyři na něj navazující atrakce, přičemž projekt si vysloužil ocenění veřejnosti v kategorii návrhů velkých dřevěných staveb. Mezi návrhy dřevěných budov pak porota ocenila obytnou čtvrť Vertikální zahrady, kde si jsou podle autorů člověk a příroda rovni a kde dochází k pozitivní kolizi města a přírody.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vesmír už nikdy nebude jako dřív. Vědci přišli s přelomovým objevem

Mini domečky fascinují malé i velké. Česká Kamenice jich má celý park

Víčka od pitíček jako stavebnice. Česká firma přišla s originálním nápadem

Kočky milují své majitele. Nový výzkum potvrdil důležitost páníčka v jejich životech

Inspirativní rozhovor

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Přečtěte si rozhovor s Alžbětou Blaškovou, zakladatelkou Útulku Tibet, která si vysloužila ocenění Laskavec 2021.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…