Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

NASA má nyní k dispozici dva nové nástroje k prozkoumání záhadných Gruithuisen kopulí vyskytujících se na povrchu Měsíce. Hlavním cílem mise Artemis NASA je vyslat astronauty, aby vyzkoušeli první dlouhodobou přítomnost na Měsíci, a zjistit, co je nutné k vyslání prvních astronautů na Mars, ale mimo to má v plánu mnohem více, píše server Interesting Engineering.

V rámci jedné z mnoha vědeckých misí agentura pošle nástroje Lunar-VISE a LEIA na Měsíc, aby mohli zkoumat tajemné Gruithuisen kopule, geologické útvary, které už roky přinášely vědcům spoustu otázek.

Tyto dva zmíněné nástroje poskytnou vědcům z NASA klíčová data ke zjištění vícero informací o kopulích. Dvě vybrané studie organizace NASA se budou zabývat důležitými vědeckými otázkami souvisejícími s Měsícem, jak uvádí v tiskové zprávě Joel Kearns, zástupce přidruženého administrátora pro průzkum v ředitelství vědeckých misí NASA. První studie se bude zabývat geologickými procesy raných planetárních těles, která jsou zachována na Měsíci, tedy zkoumáním vzácné formy měsíčního vulkanismu. Druhý bude studovat účinky nízké gravitace a radiačního prostředí Měsíce na kvasinky.

Lunar-VISE prozkoumá vrchol jedné z Gruithuisenových kopulí v průběhu 10 dnů, aby odhalil, jak vznikly tyto kopule, o kterých se předpokládá, že byly vytvořeny lepkavým magmatem bohatým na oxid křemičitý a vznikly bez přítomnosti kapaliny. Pro vesmírné vědce jejich minulost byla dlouhodobá záhada.

Mezitím LEIA dopraví kvasinku Saccharomyces cerevisiae na povrch Měsíce a bude studovat její reakci na záření a měsíční gravitaci. Údaje, které tato mise shromaždí, doplní dříve existující informace z jiných biologických studií, aby vědcům pomohly zjistit, jak částečná gravitace a skutečné záření v hlubokém vesmíru ovlivňují biologické systémy.

Ilustrační foto: Pexels

Velká záhada kopulí

Kopule Gruithuisen byly pro vědce NASA po mnoho let záhadou. Na základě raných teleskopických pozorování a pozorování kosmických lodí bylo dlouho předpokládáno, že tyto kopule jsou tvořeny magmatem bohatým na oxid křemičitý, jehož složení je podobné žule. Pozorování ze zařízení LRO potvrdila, že dómy Gruithuisen jsou odlišné od okolního terénu, který je pokryt prastarými proudy ztužené čedičové lávy. Skutečnou záhadou však pro vědce je, jak se taková křemičitá magmata mohla tvořit na Měsíci. Na Zemi se křemičité sopky typicky tvoří v přítomnosti dvou složek – vody a deskové tektoniky. Ale bez těchto klíčových ingrediencí na Měsíci je těžké odhadnout, jak mohly vzniknout.

Dočkáme se konečně odpovědi na tuto léta řešenou otázku? Teprve čas a možná i mise Artemis ukáže.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…