Slibné výsledky v oblasti léčby poraněné míchy přinesli vědci z Univerzity Yale ve spolupráci s univerzitou v Sapporu. Jejich studie zaměřená na nitrožilní aplikaci vlastních kmenových buněk pacientů prokázala výrazné zlepšení motorických funkcí.
Do studie byli zahrnuti pacienti, kteří utrpěli poranění míchy projevující se ztrátou motoriky, koordinace, smyslového vnímání nebo dysfunkcí střev a močového měchýře. V rámci léčby jim byly implantovány kmenové buňky z vlastní kostní dřeně. Po několika týdnech se u více než poloviny pacientů projevilo výrazné zlepšení schopností chodit nebo používat ruce. Zároveň nebyly pozorovány žádné závažné vedlejší účinky.
Vědci zdůrazňují, že pro potvrzení výsledků studie bude ještě třeba další, až roky trvající zkoumání. Jsou ale optimističtí. „Myšlenka, že můžeme být schopni obnovit funkci po poranění mozku a míchy pomocí vlastních kmenových buněk pacienta, nás zajímala už celá léta. Nyní máme konečně u lidí náznak, že je to možné,“ uvedl za vědecký tým Stephen Waxman.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí
Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…