Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

Ilustrační foto: Depositphotos

Historický úspěch v léčbě rakoviny zaznamenala klinická studie amerických vědců uveřejněna v červnu v časopise The New England Journal of Medicine, která testovala účinky nového léku na 12 pacientech s rakovinou konečníku. Výsledky jsou neuvěřitelné – u všech pacientů došlo k vyléčení onkologického onemocnění. Imunoterapeutický lék s názvem dostarlimab tak dosáhl stoprocentní úspěšnosti, jak informoval server sciencedaily.com.

Výsledky první fáze klinické studie nového typu léčby obletěly svět. Poprvé v historii léčby rakoviny se totiž vědcům podařilo vyléčit sto procent všech pacientů, kterým byl lék podán. Experimentální studie se zúčastnilo 12 pacientů s rakovinou konečníku. Bez jakýchkoliv vedlejších účinků u nich došlo ke zmizení nádoru. Vyřešily se také další bolestivé a obtížné symptomy.

Rakovina konečníku se běžně léčí pomocí chemoterapií a ozařování, často ovšem musí dojít i k chirurgickému zákroku, který s sebou však nese nepříjemné zdravotní dopady včetně neplodnosti nebo poškození nervů. Účinná léčba, která by neměla neblahé dopady na kvalitu života, jako mají současné postupy, je tak velmi potřebná.

Zdravotníci proto do dostarlimabinu vkládají velké naděje, výsledky jsou totiž velmi povzbuzující. Autorka studie Hanna K. Sanoff však upozorňuje na to, že je nejprve potřeba otestovat účinky léku na větším počtu pacientů a sledovat je během delšího období. Nyní byli pacienti pozorováni šest měsíců až dva roky.

Zdroj: Sciencedaily.com, Deník.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 2 000 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…