Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na výstavě EXPO 2020 Dubai představili Češi životodárné řasy i unikátní umělecká díla

3 minuty radosti
Vizualizace českého pavilonu na výstavě EXPO 2020. Foto: CZEXPO

Český pavilon na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji září barvami i životem. Vědci z AV ČR a přední čeští tvůrci zde představili celkem 17 exponátů odrážejících pokrok v technologii i přírodní krásy Země. Přinášíme vám výběr těch nejzajímavějších.

Zahrada v poušti

Jedním z hlavních cílů letošní české výstavy je poukázat na potenciál mikroskopických řas v pouštních pásmech Země. Řasy totiž slouží jako výživově hodnotná potrava i jako přírodní hnojivo. Systém S.A.W.E.R. ukazuje, jak lze za pomoci řas v poušti vytvořit oázu bez deště. Přímo v dubajském pouštním písku výzkumníci vysázeli zahradu, kterou zavlažují pomocí vody získané ze vzduchu. Vodu pak pomocí řas a mikroorganismů obohacují o živiny a přivádí přímo ke kořenům rostlin.

Zahrada v poušti. Zdroj: CZEXPO

Vypadá to jako takový duhový nerezový kaskádovitý stůl, po němž nepřetržitě protéká brčálově zelená voda. Množí se v ní speciální sladkovodní mikrořasy, které jsou schopny vychytávat živiny z odpadní vody, organicky je navázat a následně pomalu uvolňovat k rostlinám,“ uvedl Miroslav Vosátka z Botanického ústavu AV ČR.

Alga Oasis

Skleněná palma představuje model funkčního fotobioreaktoru. Uvnitř dochází ke kultivaci mikroskopických řas. Kromě vědeckého přínosu palma navíc lahodí lidskému oku. Skleněnými trubicemi probublává kapalina, která reaguje na přítomnost pozorovatele. Děj uvnitř exponátu vysvětlují světelné ilustrace.

Alga Oasis. Zdroj: CZEXPO

Under the Wings of Fenix

Instalace prezentuje šetrnou výrobu a efektivní skladování elektrické energie. Jaderný minireaktor chlazený solí může zásobovat město, ale třeba i kosmickou loď. Nadbytečnou energii uskladňují bateriová uložiště společně s technologií na řízení energetických toků.

Český pavilon zevnitř. Zdroj: CZEXPO

Lovers

Skleněné sousoší propojuje spirály v barvách vody a písku. Prolínání milence v modré a milenky v ambrové vytváří iluzi zelené barvy. Sousoší vyrábí vodu ze vzduchu a ozeleňuje poušť, stejně jako systém S.E.W.E.R.

Výtvarné umění

Výstavu doplňuje řada výtvarných děl. Mezi nimi například největší ručně tvarovaná socha z nerezové oceli na světě od Jana Dostála či největší skleněná leštěná socha od Vlastimila Beránka.

Venus: největší skleněná socha Vlastimila Beránka. Zdroj: CZEXPO

Zdroj: AV ČR, CZEXPO

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…