Na Slovensku vyrobili ekologický mobilní domek. Obývat se dá i v třeskutých mrazech

Zdroj fotografie:

Slovenští inženýři z projektu Ecocapsule přišli s novým nápadem ekologického mobilního domku. Největší předností mikrodomu by měla být právě jeho mobilita a skvělé tepelně izolační vlastnosti. V domku je tak možné bydlet i při čtyřiceti stupních pod nulou. O nový dům mají zájem především farmáři. Zákazníci nyní čekají na prvních padesát kusů z limitované série.

První model ekodomku si zájemci pořídili za 80 tisíc eur (2,1 milionu korun). Některé součásti se vyrábějí u Olomouce, domy se pak montují na Slovensku. „Ve spolupráci s investiční platformou Crowdberry chceme v okolí Bratislavy pronajmout kompletážní halu a od poloviny příštího roku začít domy sériově vyrábět,“ uvedl ředitel společnosti Tomáš Žáček. První domy poputují převážně do USA, Japonska, Austrálie, Nizozemska a Rakouska.

Žáček společně s kolegy dostal nápad na výrobu energeticky soběstačných domků v roce 2008. Součástí takových domů jsou solární panely a větrná turbína. Ve výbavě nechybí ani rozkládací postel, pracovní stůl, záchod se sprchou a kuchyňský kout. Největší výhodou je bezesporu jeho mobilita. „Do jednoho námořního kontejneru se nám vejdou dvě kapsle. Mohou mít i svůj vozík, takže je bude možné stěhovat po silnici,“ dodal Žáček. Uplatnění najdou domky i v chladnějších místech. Jejich stěny totiž obsahují polyuretanovou vrstvu a odrazí tak i čtyřicetistupňové mrazy. Domek díky speciálním filtrům umí také využívat vodu z okolí.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku