Na oběžnou dráhu Země se dostala nejtěžší raketa od dob Saturnu V

Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org/SpaceX

Šedesátá a sedmdesátá léta minulého století se nesla v duchu vrcholící studené války, která se odrazila i v dobývání kosmu. V té době Sovětský svaz i Spojené státy zaznamenaly v kosmonautice obrovské úspěchy, na které po pěti dekádách navázala soukromá společnost SpaceX vedená vizionářem Elonem Muskem. Jeho týmu se podařilo dostat do vesmíru nejsilnější raketový nosič současnosti pojmenovaný Falcon Heavy. Raketa by v budoucnosti měla sloužit k letům na Měsíc nebo Mars.

Start rakety musel být oproti původním plánům o jeden a půl hodiny odložen a to kvůli silnému větru v horních vrstvách atmosféry. Krátce po startu se od rakety oddělily dva pomocné a jeden centrální stupeň. Oba pomocné stupně později úspěšně přistály na určeném místě, centrální stupeň se bohužel zřítil do moře těsně vedle přistávací plošiny. Raketa při svém prvním testu vynesla na oběžnou dráhu elektromobil Tesla Roadster, který by se později měl dostat na oběžnou dráhu Slunce.

Tím nejdůležitějším na celém testu je ovšem fakt, že se bez závažných problémů podařilo dostat raketu na oběžnou dráhu. Podle Muska kdykoliv během startu hrozilo, že raketa exploduje. To se k radosti všech přihlížejících naštěstí nestalo a tak si Musk může připsat opravdu významný zářez na poli kosmonautiky. Vždyť po americké raketě Saturn V, která opakovaně dostala do vesmíru osm lidských posádek, se jedná o největší raketu, která se dostala do vesmíru.

Sedmdesátimetrová raketa by měla být schopná dopravit na nízkou oběžnou dráhu Země náklad o homtnosti 64 tun. Ve srovnání s raketou Saturn se sice jedná o méně než polovinu (140 tun nákladu), zato náklady na start rakety jsou řádově nižší. Musk dále plánuje další dva testy, které by definitivně měly potvrdit, zda se společnost SpaceX bude snažit s tímto modelem rakety dostat lidskou posádku na Mars.

 

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek