Na letních festivalech se letos poprvé objevila psychedelická pomoc

Zdroj fotografie: psycare.cz

Vůbec poprvé se letos návštěvníci letních festivalů mohli setkat se stanovišti pomáhajícími lidem po rizikovém užití psychedelik. Dobrovolníci projektu PsyCare se snaží přímo na akcích pomáhat těm, kteří následné stavy nezvládají.

PsyCare má vytvořit bezpečné prostředí pro ty, kteří látky měnící vědomí požili, a eliminovat množství těch, kteří skončí hospitalizováni a utlumeni antipsychotiky. Česká legislativa užívání psychotik v kontrolovaném prostředí, tedy za přítomnosti odborníka či jiného průvodce, neumožňuje, lidé s nimi tak experimentují sami. To může být pro některé z nich nebezpečné.

Zájemci si na stanoviště v podobě jurty mohou přijít odpočinout i popovídat o svém zážitku s dobrovolníky. Projekt má také ulehčit práci záchranářům, lékařům i pracovníkům ochranek. Ti mnohdy nevědí, jak s lidmi pod vlivem těchto látek jednat, a snahou o jejich uklidnění mohou naopak situaci zhoršit. V neposlední řadě pak stanoviště PsyCare fungují jako prevence a seznamují návštěvníky akcí s riziky užívání psychedelik.

Autor článku

Profilový obrázek