Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na bombajskou pláž se po velkém úklidu vrátily karety zelenavé

Zdroj fotografie: freepik.com

Uklidit znečištěnou pláž trvalo dobrovolníkům dva roky, v rámci projektu World’s Largest Beach Clean Up to ale zvládli a teď slaví úspěch. Na bombajskou Versova Beach se totiž vrátily zpět ohrožené karety zelenavé. Do moře se odtud přesunulo zhruba 80 čerstvě vylíhnutých mláďat.

Ekolog Afroz Shah před lety zburcoval dobrovolníky a vytvořil tým, kterému se povedlo odstranit z pláže odpad vysoký asi 180 centimetrů a vážící 5 tisíc tun. Kromě samotného písku bylo nutné vyčistit i koryta blízkých řek a rozšířit myšlenku ekologie mezi místní obyvatelstvo, aby skládku nevytvořilo nanovo.

Karety zelenavé se líhly na pláži desítky let, jejich návrat do přirozeného prostředí proto dobrovolníci uvítali. Kromě úklidu krajiny se zapojili i do čištění veřejných toalet a výsadby kokosových palem. Do budoucna pak plánují pomoci ochránit oblast před povodněmi výsadbou mangrovového háje.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.