Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mysleli si, že vyhynula. Vzácný druh želvy překvapil vědce na Galapágách

Foto: se svolením Tima Dobynse, Galapagos Conservancy

Více než sto let považovali vědci druh želvy Chelonoidis phantasticus za vyhynulý. Nedávno však zjistili, že se vyskytuje na ostrově Fernandina v souostroví Galapágy. Samičku, která se nyní nachází ve středisku na ochranu obřích želv, ošetřovatelé pojmenovali Fernanda.

Ojedinělou želvu našli výzkumníci už v roce 2019. Až nyní však vědci z americké Yaleovy univerzity potvrdili, že se skutečně jedná o příslušný druh. Ke zjištění došli díky srovnání DNA želvy se vzorkem dalšího exempláře z roku 1906, který je uchován ve sbírkách americké akademie věd.

Výzkumníci byli z objevu nadšeni. Foto: se svolením Tima Dobynse, Galapagos Conservancy

Podle ošetřovatelů se Fernandě, jejíž stáří odhadují na 60 až 100 let, daří dobře. Ještě letos tak výzkumníci plánují uspořádat na ostrově Fernandina rozsáhlou průzkumnou misi, při které by rádi objevili další exempláře. „K znovuobjevení tohoto ztraceného druhu snad došlo v pravý čas, aby byl zachráněn. Nyní naléhavě potřebujeme dokončit prohledávání ostrova, abychom našli další želvy,“ řekl odborník z americké State University of New York James Gibbso.

Zdroje: ekolist.cz, galapagos.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Láska mezi žirafami. Proč mají tak dlouhé krky?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…