Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Muži by měli močit vsedě. Je to lepší, tvrdí vědci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Že by konečně skončily tahanice o zvednuté prkénko na záchodě? Nejnovější zjištění vědců by tomu mohlo napomoci. Muži, kteří si při močení sedají, prospívají nejen svému zdraví, ale i hygieně zubních kartáčků celé rodiny, které se v mnoha koupelnách nacházejí toaletám nebezpečně blízko, informovaly České noviny a The Guardian.

„Proud, který vytéká, se po 8 až 15 centimetrech začíná rozpadat na kapky. Ty začnou narážet jedna na druhou a následně se satelitně rozstřikují pod velkým úhlem, čímž se mohou dostat až na zubní kartáček,“ říká profesor mechanického inženýrství Tadd Truscott. V toaletách navíc mnohdy přežívá bakterie E.coli, která se na jinak sterilní moč snadno váže. To může pro uživatele zubních kartáčků nacházejících se poblíž toalet představovat vážné zdravotní riziko.

Kromě toho by sezení při močení mělo prospívat zdraví mužů. Vědecký tým z lékařského centra univerzity v Leidenu došel v roce 2014 k závěru, že sezení umožňuje rychlejší a úplnější vyprázdnění močového měchýře. Pozice těla totiž ovlivňuje nejen dobu vyprazdňování, ale i maximální průtok a zbytkový objem po vyprázdnění. Obzvlášť to platí pro muže, kteří se potýkají se symptomy chorob dolních močových cest. Pro ně je podle odborníků jednoznačně výhodnější poloha při močení vsedě než ve stoje.

Související články

Zaručeně zlepší den

Japonsko plánuje zvýšení věkové hranice pro pohlavní styk. Nebude už legální od 13 let

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Domorodé brazilské ženy úspěšně bojují proti genderově podmíněnému násilí

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…