Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Muchova Slovanská epopej se vrátila do Moravského Krumlova

Kázání Mistra Jana Husa v kapli Betlémské. Foto: mucha-epopej.cz

Po deseti letech se monumentální dílo vrátilo na Moravu, kde si jej za první víkend prohlédlo více než 1500 lidí. S výletem ale není třeba spěchat – v krumlovském zámku bude Slovanská epopej vystavena dalších pět let.

Dvacet pláten z počátku 20. století zapůjčila Praha za přísných podmínek, a to jak bezpečnostních, tak i co se týče kvality výstavních prostor nebo osvětlení a teploty. Krumlovský zámek se na tuto událost připravil více než padesátimilionovými investicemi, které z něj dělají výstavní místo nejvyšších evropských parametrů. „Jako správci tohoto významného díla jsme spokojeni s podmínkami, které Moravský Krumlov vytvořil pro návrat epopeje. Diametrálně se liší od těch, ze kterých byla před deseti lety odvážena. Věříme, že k ní brzy veřejnost obrátí svou pozornost, a bude tak zhodnoceno úsilí nás všech o její opětovné zpřístupnění,“ pochvaluje si Magdalena Juříková, ředitelka Galerie hlavního města Prahy.

Vzhledem k velkému zájmu o výstavu organizátoři doporučují kupovat vstupenky on-line a vybrat si konkrétní hodinu. Ve virtuálním prostoru aplikace se mohou zájemci seznámit s Muchovými inspiracemi a životem v jeho rodných Ivančicích. Na jedenácti zastaveních se seznámí s příběhy propojenými historickými fotografiemi nebo úryvky dopisů, které psal fenomenální malíř svým milým.

Zdroje: ČTK, mucha-epopej.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Lidé vás mají raději, než si myslíte. Vědci přišli na to, proč

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…