Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mohou tyto houby léčit barvoslepost? Studie říká, že ano

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nedávná studie přinesla zajímavé výsledky týkající se užití psychedelických hub. Barvoslepost muže se zlepšila 12 hodin po jejich požití, píše Interesting Engineering.

Tyto kouzelné houby, jak se jim říká, jsou známé tím, že se užívají k léčbě deprese a poskytují úlevu od úzkostných stavů. Dokonce je používají i zranění sportovci, aby si vyléčili například poranění mozku.

Studie publikovaná v časopise Drug Science tvrdí, že by tato psychedelika mohla pomoci při léčbě barvosleposti. Lidské vidění totiž závisí na třech typech čípkových buněk, červených, modrých a zelených. Zdravé oči využívají všechny tři typy čípkových buněk, což je ukazatel, že vidění funguje správně. U některých lidí však může jeden typ čípkové buňky nefungovat jak by měl, což vede k deficitu barevného vidění známému jako barvoslepost.

Ilustrační foto: Pixabay

Studie odhalující pozitivní účinky

V rámci výzkumu vědci provedli případovou studii na 35letém muži s červeno-zelenou barvoslepostí, která má jasnou převahu, co se výskytu typů barvosleposti týče, a je ve většině případů dědičná. Muž měl zkušenosti s užíváním psychedelik v minulosti, kdy zaznamenal značné zlepšení zraku. To jej vedlo k dalšímu zkoušení s pomocí testu Ishihara, nejběžnějšího testu barevného vidění. Test podstoupil během užívání několikrát s různým časovým odstupem a výsledky jasně ukázaly zlepšení.

Nicméně stále je potřeba další zkoumání užití těchto hub, chybí zejména data ze systematického zkoumání, která by skutečně prokázala, zda lze pozitivní účinek hub na zrak zobecnit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…