Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mohou plovoucí města pomoci pobřežním komunitám ohroženým stoupající hladinou moří?

3 minuty radosti
Foto: Oceanix City/BIG

Vzhledem k tomu, že změna klimatu a stoupající hladina moří ohrožují pobřežní komunity po celém světě, sází Organizace spojených národů na technologii k vybudování odolných „plovoucích měst“, píše server Euro News.

Společnost Oceanix se sídlem v New Yorku tak navrhla pilotní projekt odolný proti povodním, o kterém se tvrdí, že by mohl přinést bezpečnost až milionům lidí. Ve spolupráci s UN-Habitat (program OSN pro lidské osídlení) je nyní společnost připravena zahájit stavbu prvního prototypu plovoucího města v Jižní Koreji.

OSN uvádí, že přibližně 40 procent světové populace žije méně než 100 km od pobřeží a stoupající hladina moří ohrožuje 90 procent velkých měst po celém světě. Záplavy ničí infrastrukturu v hodnotě miliard eur a nutí miliony obyvatel opustit své domovy. S rychlým růstem městské populace a v těchto pobřežních městech není kam expandovat, náklady na bydlení raketově rostou. Spoluzakladatelka společnosti Oceanix Itai Madamombe věří, že model plovoucích měst společnosti by mohl být ekologicky udržitelným řešením těchto výzev.

Ilustrační foto: Pixabay

Výstava měst

Základy měst budou postaveny z betonu, který je šetrný k vodě. Používají bio rock technologii, která rehabilituje a regeneruje vodní a mořský život. Oceanix také pracuje na využití 3D oceánského zemědělství k zásobování měst při zachování mořské biodiverzity. Co se výzev ve výstavbě týče, týkají se především zajištění, aby města byla soběstačná ve všech šesti systémech, na kterých fungujeme – energie, voda, jídlo, odpad, mobilita, regenerace stanovišť – a sjednotit tyto systémy tak, aby byly schopné fungovat efektivně. Města se budou spoléhat pouze na solární, větrnou, mořskou a vlnovou energii, kterou budou vyrábět. Budou také sklízet a filtrovat dešťovou vodu na sladkou. Společnost Oceanix spolupracuje s Centrem pro nulový odpad, aby zajistila, že jakýkoli odpad vytvořený na ostrově bude možné znovu použít.

Ambicí Oceanix je vytvořit město s 10 000 obyvateli. Společnost zatím začne s tvorbou prototypu v Jižní Koreji, jehož stavbu doufá zahájit příští rok. A pokud vše půjde dobře, první obyvatelé se budou moci nastěhovat začátkem roku 2028.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…