Mobilní aplikace WhatsApp pomohla najít dárce srdce

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

První transplantaci srdce, ke které pomohla mobilní aplikace, provedli lékaři v Indii. Služba WhatsApp zachránila život šestnáctileté dívce s poškozeným srdcem.

V zemi totiž sice existuje registr lidí čekajících na transplantaci, ale jednotný systém, který by se staral o vyhledávání vhodných dárců a transport orgánů, zde chybí. Lékaři tak spolupracují s policií, nemocnicemi i letišti, aby zajistili, že se vyhledaný orgán včas dostane ke svému novému majiteli. Skupina více jak 100 dobrovolníků napříč celou Indií se pak snaží lékaře a dodávky orgánů neoficiálně koordinovat pomocí aplikace WhatsApp. Právě toho se rozhodl dětský kardiolog při hledání srdce pro svou pacientku využít.

Dívce před lety diagnostikovali lékaři rakovinu kostí, která jí následně poškodila i srdce. Na náhradní čekala šest let. Srdce vyhledané pomocí aplikace a dobrovolníků, bylo do Bombaje, kde dívka čekala, dopraveno letecky z 550 kilometrů vzdáleného Indore.

Celý přesun trval pouhé dvě hodiny. Hledání dárců pro dítě není snadné. Kromě toho, že musí odpovídat přísným kritériím, jako je hmotnost či krevní skupina, musí totiž transplantaci schválit i rodiče.

Zdroj: Aktuálně.cz

Autor článku

Profilový obrázek