Mladý designér z Islandu navrhl láhev z mořských řas. Sama se rozloží

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Plastové lahve, stejně jako jiná obalová technika vyrobená z umělých hmot, nesporně zatěžují životní prostředí. Problém se pokusil vyřešit islandský student produktového designu Ari Jónsson.

Ari navrhl lahev vyrobenou pouze z vody a z prášku obsahujícího červené řasy. Její přednost spočívá ve schopnosti sama se rozložit, pokud nebude mít v sobě žádnou vodu. Jónsson představil prototyp nové lahve letos v březnu na festivalu designu v Reykjavíku.

Mladého studenta z Islandu trápil problém s plastovými odpady, a proto se rozhodl vyvinout nový materiál nahrazující plasty. „Polovina vyrobených plastů je pouze na jedno použití a pak se vyhodí. Musíme nutně používat obaly, kterým trvá stovky let se rozložit?“ položil si otázku Jónsson. Odpověď našel v unikátní vlastnosti práškového agaru, což je přírodní polysacharid z červených řas schopný se sám v přírodě rozložit.

Agar rychle podléhá času pouze tehdy, pokud není ve vodě. Právě proto je vhodný pro náhradu plastových lahví. Bez vody však sesychá a zmenšuje svou velikost. Výhodou je také fakt, že nevypouští zdraví nezávadné látky, což o plastech nemůžeme stoprocentně říci. Jedinou nevýhodou tak je, že se do obsahu lahve může dostat trochu chutě agaru.

Zdroj: ihned.cz

Autor článku

Profilový obrázek