Změna klimatu má fatální dopady na zemské ekosystémy. Přírodovědci však neztrácejí naději a snaží se hledat řešení, která by pomohla zničené ekosystémy obnovit. Jedním příkladem za všechny jsou američtí vědci, kteří se snaží nahradit mizející pouštní biokrustu rostlinkami z laboratoře.
Na suchých místech jsou biokrusty jakousi živou pokožkou. Biokrusta připomíná mech a je tvořena milimetrovou vrstvou mikrobů a rostlinek. Absorbuje oxid uhličitý a uvolňuje kyslík. Tyto drobné rostlinky jsou zároveň pojivem celého povrchu, který by byl jinak náchylný na erozi a mohla by ho odnést voda nebo vítr. Pokud bychom o ně přišli, hrozily by častější nebezpečné prachové bouře.
Tyto vitální ekosystémy jsou však vlivem změny klimatu a aktivit člověka ohroženy a postupně řídnou. Vědci z americké Univerzity Severní Arizony se pustili do odvážného experimentu. Snaží se vypěstovat tyto biokrusty na zahradách a poté, co vyrostou, přesadí je na suchá místa, kde jsou potřeba.
Experimenty pomohou nejen s obnovou stěžejních ekosystémů, ale také s porozuměním, jak změna klimatu biokrusty ovlivňuje. Nyní vědci pěstují tyto drobné rostlinky v podmínkám jim vlastním, do budoucna by se však chtěli pokusit pěstovat je v teplejších a sušších místech, aby se přizpůsobily přicházejícím teplotním změnám.
„Musíme přestat obnovovat tam, kde jsme v současnosti, a jít směrem k budoucnosti,“ říká vedoucí vědkyně Antoninka. „Nevím, jestli to bude fungovat nebo ne, ale za pokus to stojí,“ dodává.
Zdroj: nationalgeographic.com
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…