Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Milostivé léto pomáhá lidem v exekuci umazat dluhy vůči státu

Ilustrační foto: Depositphotos

Až do 28. ledna budou mít lidé možnost splatit své dluhy státu bez navýšení o poplatky na exekuci, sankce a úroky. Lidé tak mohou smazat desetitisíce kvůli nezaplaceným pokutám dopravnímu podniku, poskytovateli energií nebo České televizi. Stačí zaplatit původní jistinu a administrativní poplatek 908 korun.

Mnoho z lidí v exekuci se do problémů dostalo kvůli částkám v řádech stovek a tisíců korun, které kvůli úrokům, penále a poplatkům za vymáhání dosáhly obrovských rozměrů. Dnešní zákony již tuto praxi omezují, avšak dluhy lidem zůstávají. Milostivé léto Čechům v exekuci nabízí umazání částek, které se k jistině nalepily v průběhu času, pokud se jedná o dluh státu. K iniciativě se v poslední době přidaly také Air Bank nebo Home Credit.

Podmínky pro využití Milostivého léta

Aby měli dlužníci na uplatnění Milostivého léta nárok, musí dlužit státu, tedy společnostem, ve kterých má účast. Patří mezi ně poskytovatelé hromadné dopravy, nemocnice, ČEZ, Pražská energetika, Pražská plynárenská nebo třeba zdravotní pojišťovny. Dluhy už musí být v exekuci, která je zároveň vedena soukromým exekutorem, a tedy ne přímo státem. Na exekuce, které vymáhá finanční správa nebo správa sociálního zabezpečení, se Milostivé léto nevztahuje.

Aby bylo vše správně vyřízeno, musí dlužník kontaktovat svého exekutora doporučeným dopisem a zažádat o vyčíslení aktuální dlužné jistiny. Je třeba doplnit, že se chce zapojit do akce Milostivé léto, a pokud je to možné, doplnit také spisovou značku exekuce. Jakmile exekutor odpoví, stačí zaslat na jeho účet výši jistiny spolu s poplatkem 908 korun na náklady exekuce a do zprávy pro příjemce opět uvést, že jde o splátku jistiny v rámci akce Milostivé léto. Platba musí přijít do 28. ledna, kdy Milostivé léto končí. Exekutor po splacení jistiny vydá rozhodnutí, že je dlužník osvobozen od zbytku dluhu, ale odborníci radí u něj vše pro jistotu ověřit.

Dobročinná sbírka Člověka v tísni pomůže lidem, kteří kvůli exekucím nedokážou na jistinu vydělat za tři měsíce. Ilustrační foto: Unsplash

Se splacením jistiny pomůže i sbírka

Člověk v tísni otevřel v této souvislosti sbírku SOS Milostivé léto, jejíž výtěžek půjde na podporu lidí, kteří by se díky němu mohli dostat z dluhové pasti, ale nemají na zaplacení jistiny. Doba tří měsíců, které mají na to, aby peníze sehnali, je pro řadu z dlužníků příliš krátká.  „Milostivé léto je úžasná šance, ale je otázkou, kolik lidí ji dokáže kvůli nedostatku finančních prostředků využít. Přitom v mnoha případech může jít o ojedinělou příležitost, jak začít nový život,“ říká Daniel Hůle z Člověka v tísni.Cílit budeme primárně na nejzranitelnější skupiny, tedy seniory, samoživitele či rodiny s dětmi,“ dodává.

Organizace proto spustila také stránky milostiveleto.cz, kde lidé zjistí, jaké společnosti se do Milostivého léta zapojily, mimo to mohou využít pomoci s vyřízením dokumentů. Na stránkách najdou i službu exekučního poradce. Po vyplnění subjektu, kterému člověk dluží, a exekutorského úřadu si mohou zájemci vygenerovat dopis pro exekutora. Dárci se na webu mohou seznámit s konkrétními příběhy lidí, kteří potřebují pomoc se složením celkové výše jistiny.

Zdroj: nedluzimstatu.cz, Člověk v tísni

Související články

Zaručeně zlepší den

Ekologicky šetrná plastová židle z Česka nadchla na mezinárodní soutěži Green Concept Award

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…