Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Menstruační chudoba se netýká jen zemí třetího světa, vysvětlují zástupkyně organizace SOLA Pomáhá

Organizace si za svou práci odnesla ocenění Laskavec. Foto: Nadace Lilie a Karla Janečkových

Menstruace je pro mnoho žen stále ožehavým tématem. I u nás v České republice najdeme ženy a dívky, které nemají prostředky, aby každý měsíc toto období důstojně překonaly. Proto se v roce 2021 rozhodly kamarádky Lu Gregorová a Anna Pašková založit iniciativu SOLA Pomáhá a společně s dalšími dobrovolníky tvoří takzvané menstruační balíčky, které následně rozdávají potřebným. Za to si vysloužili ocenění Laskavec Nadace Lilie a Karla Janečkových.

Co znamená menstruační chudoba a kolik zhruba žen v Česká republice postihuje?
Menstruační chudoba je termín, který označuje situaci, kdy ženy kvůli nedostatku financí nemají přístup k adekvátním menstruačním potřebám. Ať už co se týče kvality, nebo množství. Úzce spojené je s tím i menstruační tabu, protože pořád nejsme zvyklí se o menstruaci otevřeně bavit a o to hůř se nám potom mluví i o menstruační chudobě.

Kolik žen v Česku postihuje, se můžeme jen domnívat, protože data bohužel neexistují. Ale můžeme orientačně vycházet z čísel, které označují matky samoživitelky či ženy ve vyloučených lokalitách nebo na ulici. Každopádně získání dat, alespoň orientačních, kolik žen musí volit mezi zakoupením vložek nebo něčeho jiného, bychom rádi do budoucna iniciovali.

Kolika ženám jste již pomohli?
To je skvělá otázka, bude jich rozhodně stovky, možná i tisíce. Za svou existenci jsme rozdali přes 86 000 kusů hygienických potřeb a vytvořili přes 1 500 balíčků a zájem je stále vyšší. Pomoc zprostředkováváme skrze organizace, které pracují s ženami v nouzi. Mohou to být bezdomovkyně, matky samoživitelky, uprchlice nebo ženy hledající azyl. Ta paleta je pestrá. Zjednodušeně by se dalo říct, že cílíme na jakoukoliv ženu, která nemá dostatek peněz.

Menstruace je obecně u nás docela tabu, zaměřujete se i na to, aby se to změnilo?
Ano, toto je pro nás velmi důležité, protože jak jsem zmínila výše, pokud se nezačneme o menstruaci otevřeně bavit, jako o něčem, co není privilegium, ale běžná biologická záležitost, tak se nikam nepohneme. Chceme otevírat toto téma a upozorňovat na ně v kontextu ostatních věcí.

Menstruační potřeby mají 21% DPH, to je DPH na luxusní zboží. Vložky ale nejsou něčím, co si mohu odpustit nebo si je koupit, až na ně budu mít peníze. Jsou také málokdy dostupné někde volně, abych mohla popřípadě svou potřebu pokrýt. Častým argumentem je v tomto toaletní papír, že by tedy taky měl být levnější a volně dostupný. Vtipné je, že on volně dostupný je. Stačí si zajít na absolutně jakýkoliv záchod a můžete se utřít a v nejhorším případě si prostě nějaký odmotat na horší časy. Ta cesta bude dlouhá, ale jejím cílem je, aby ženy, které potřebují, měly možnost se k menstruačním potřebám dostat. A také abychom my ostatní ženy, které stále vyděláváme méně, jsme za takovou nezbytnost jako menstruační potřeby mohly platit méně.

Organizace SOLA Pomáhá dnes tvoří už více dobrovolníků, kteří dávají dohromady menstruační balíčky pro potřebné. Foto: Nadace Lilie a Karla Janečkových

Co znamená zkratka SOLA a jak vás napadlo organizaci založit?
Sola znamená počáteční dvě písmena slov SOlidarita a LAskavost. Když jsme SOLA zakládali, vycházeli jsme z toho, že my máme nějaké privilegium. Máme práci, milující partnery, dobré bydlení, podporu svých rodin a okolí. Nemusíme vůbec řešit základní potřeby. Ale ne všichni tohle štěstí mají, a tak nám přišlo, že pomoc potřebnějším ženám by měla být úplně obyčejná solidarita a akt laskavosti, že já si každý měsíc trochu uberu a mohu tak někomu zlepšit život.

Toto téma jsme otevřeli s organizací Jako doma, která pomáhá ženám bez domova. Narazili jsme na to, že menstruační potřeby nejsou dodávány pravidelně. Ale ženy pravidelně menstruují, a tak slovo dalo slovo. My jsme původně počítali, že budeme pomáhat jen Jako doma. Ale nějak se nám to rozrostlo a balíčky děláme už pro více organizací.

Rozdáváte tampóny, vložky a mycí prostředky, lidé obecně ale řeší spíše ekologické varianty, proč to nefunguje u vašich balíčků?
Pokud člověk chce pomáhat, musí vždy pomáhat tak, jak potřebují ti, komu pomáhá. Občas naše přesvědčení musí jít stranou. Řekněme si na rovinu, že ekologické varianty jsou výsadou bohatších lidí, kteří mají finanční, ale i mentální kapacitu na to se jimi zabývat. Přišlo by nám krásné dávat kalíšky a menstruační kalhotky, ale pro ženy na ulici je to bezpředmětné. Nemají kde si vyprat, jak dodržovat hygienu, a proto se nejedná o vhodné varianty. Kdysi v Americe byl nějaký pilotní projekt s kalíšky pro bezdomovkyně a zvýšil počty gynekologických zánětů. Což v kombinaci s tím, že gynekologická péče pro ženy v nouzi také není lehce dostupná, není úplně skvělá kombinace.

Pilotně teď budeme společně s NF Propolis 33 a Maluna.cz dávat menstruační kalhotky matkám samoživitelkám. Tam vidíme velký potenciál. Ale zase se dostáváme k tomu, že chudé rodiny opravdu nemají peníze na to kupovat si speciální prášky na praní menstruačních kalhotek. A také třeba neperou tak často nebo ve svých denních starostech prostě nemají kapacitu přepírat kalhotky a vložka je mnohem jednodušší. Tudíž také nebylo úplně lehké ty rodiny najít. V neposlední řadě menstruace je z mého pohledu vysoce individuální záležitost, každému vyhovuje něco jiného a myslím, že bychom se jako ženy v tomto měly respektovat.

Zakladatelky organizace SOLA Pomáhá Lu Gregorová a Anna Pašková. Foto: Nadace Lilie a Karla Janečkových

SOLA Pomáhá


SOLA značí solidaritu a laskavost. Organizace se označuje jako parta kamarádek a kamarádů, co sdílí chuť pomáhat s ostatními a rozhodli se využít svůj čas, a hlas, a věnovat je tam, kde věří, že je to třeba. SOLA vznikla jako solidarita se ženami, které mají těžký život a hluboko do kapsy. Na jejich webu můžete také přispět jednorázově nebo pravidelně všem, kteří nemají prostředky na to zvládnout každý měsíc svou menstruaci.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…