Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Měkké a udržitelné: rady pro nadílku z druhé ruky

Ilustrační foto: Pexels

Deník Guardian přichází s přelomovou myšlenkou. Větší radost než kašmírový svetr ze vzácného jaka udělá milovníkům módy to, že jsme jejich dárek koupili z druhé ruky. Oblečení, které si oblíbil už někdo před námi, získává na popularitě hlavně díky originalitě a šetrnosti k životnímu prostředí.

Řekněte pravdu

První pravidlo nadílky z druhé ruky zní jednoduše: vyhněte se tajnostem ohledně původu dárku. Lucy Mackay, zakladatelka stránky s dětským vintage oblečením And They Wear, radí, abychom k dárku přiložili kartičku ozřejmující jeho původ. „Myslím, že vysvětlení je rozumné rozhodnutí,“ říká. „Skoro všichni si dnes myslí, že vintage oblečení je módní, mělo by to dopadnout dobře,“ dodává.

Vtiskněte daru poselství

Osobně vybraný vintage dárek je pro obdarovaného pokladem a bude v jeho domácnosti ojedinělým kouskem. Ideálním dárkem v tomto případě nemusí být pouze ten měkký. První vydání knih, vinylových desek nebo právě ikonického modelu bude získávat na hodnotě s tím, jak bude stárnout. „Pomyslete na to, ve kterém roce se narodili a na oblíbenou barvu a nakupujte podle toho,“ radí, jak vyzrát na výběr již použitého ale hodnotného dárku Anna O’Brien. Není na škodu zapátrat ani ve vlastních šperkovnicích a poslat dál kousky, které již nenosíte, ale udělají radost vašim kamarádkám nebo neteřím.

Ilustrační foto: Unsplash

Dělejte to pro děti

Dětské oblečení z druhé ruky kupuje kde kdo. Pokud chcete udělat radost nejen budoucímu nositeli, ale také jeho rodičům, podívejte se po obchodech malých prodejců, kteří mají kultovní značky. Lucy Mackay doporučuje roztomilé dupačky OshKosh nebo džínové bundy od Levi’s. Potěší také barevné svetříky, kde stačí přidat nové knoflíky a hned vznikne originální kousek.

Ujistěte se, že je dárek v pořádku

Pořádně zkontrolujte své úlovky, aby byly v bezchybném stavu. Projděte knihy stránku po stránce, vyměňte baterie v hračkách a ujistěte se, že oblečení nemá typický zápach. Pomůže čistírna nebo také našplíchání směsi vodky s vodou v poměru 1:2, která jej dokáže z oblečení vytáhnout. Jestliže nakupujete kousky od designérů a známých značek, obraťte se na prodejce s autentifikačními procesy, jako je Vestiaire.

Reprezentativně jej zabalte

Pokud se vám podařilo sehnat originální dárek z druhé ruky, zabalte jej tak, aby si ho oblíbil i budoucí majitel. Chloe McDonald, která prodává vintage domácí dekorace, doporučuje letitý balicí papír, který dárku dodá atmosféru. Pokud nejste až takový fanoušek historických kousků, vsaďte na sametovou mašli a papír pokapaný esenciálním olejem. Někteří prodejci pak nabízejí vánoční balení i s věnováním, které přidá daru na výjimečnosti.

Ilustrační foto: Pexels

Zdroj: Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Odvážná želva si vyrazila na výlet a zastavila vlaky

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Invazivní rostliny spásají kozli. Kanadou se můžeme inspirovat i my

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…