Mějte svého farmáře! Jak? Zapojte se do systému podporovaného zemědělství

Už vás nebaví vodnaté okurky, rajčata sklizená před dozráním, nebo citrusy s chemií na slupce? Máme pro vás alternativu! Buď můžete vyrazit na farmářské trhy ve svém okolí, objednat si na internetu bedýnky, nebo mít vlastního osobního farmáře. Stačí, když se zapojíte do systému podporovaného zemědělství, který má u nás v oblibě čím dál víc lidí.

Čechy už ovoce a zelenina ze supermarketu přestává pomalu bavit a vyrážejí spíš naproti farmářům. Komunitou podporované zemědělství je systém, ve kterém se lidé po celé zemi spojují do skupin a finančně podporují zemědělce ve svém okolí. Za to od nich pravidelně odebírají ovoce, zeleninu a další produkty, které chtějí na svůj stůl. Takových skupin je už přes dvacet a kromě Prahy a Brna už existují i na severní Moravě, ve Slezsku a v jižních Čechách. A očekává se, že jich letos ještě přibyde.

A jak to vlastně funguje? Třeba v Brně zaplatíte 5750 korun a každý týden od poloviny května do prosince si můžete vyzvednout pět až sedm kilo zeleniny na odběrném místě, na kterém se celá skupina shodne. Pravidla, cenu i složení zakázky si každá skupina domluví individuálně. Zároveň platí, že jako podílník sdílíte možná rizika pěstování napůl. Pokud je tedy špatná sezona, zemědělec vám vrátí polovinu zaplacené částky.

Ve světě je komunitou podporované zemědělství naprosto běžné. Například ve Francii fungují tisíce těchto skupin, v Německu a Rakousku stovky.

Autor článku

Profilový obrázek