Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Maso jako svátek. Jeho konzumaci omezuje čím dál více Čechů

Ilustrační foto: Depositphotos

Víte, co je to flexitariánství? Nejde o žádný výstřelek moderní doby, ale o trend, který je (nejen) v české společnosti čím dál patrnější. Flexitariáni konzumují maso a ryby pouze příležitostně a cíleně snižují vlastní spotřebu živočišných produktů.

Přestože Češi zůstávají národem masožravců, podíl pouze občasných konzumentů masa u nás podle aktuálního výzkumu FMCG Gurus tvoří až čtvrtinu populace. Podle studie GfK Health&Wellbeing Report Europe se pak třetina evropských domácností snaží spotřebu masa vědomě snížit. Důvody přitom bývají různé. Nejčastějším argumentem je zdravotní přínos rostlinné stravy, roli ale hraje i respekt k životnímu prostředí, právům zvířat nebo otevřenost novým chutím.

bezmasý hamburger
Trendu bezmasého stravování se přizpůsobují i fastfoodové řetězce. Ilustrační foto: Freepik

Můžeme si všimnout vzrůstající motivace ekologické, tedy toho, že čím dál více lidí vynechává maso a další živočišné produkty ze svého jídelníčku kvůli zdraví naší planety. Jde o jednoduchý a snadno představitelný krok, který může udělat opravdu každý,“ uvádí předseda České veganské společnosti Martin Ranninger. Pro srovnání: pouhá výměna jednoho hovězího burgeru za sójový ušetří tolik vody, jako by se člověk čtyři měsíce nesprchoval. „Ať už zvolíte rostlinné pondělky, vyzkoušíte veganské obědy, nebo rostlinnou stravu o víkendech, vliv na vaší osobní ekologickou stopu bude značný,“ motivuje Ranninger.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…