Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Manželství pro všechny. Kubánci odsouhlasili sňatky osob stejného pohlaví

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Kuba je zase o něco liberálnější. Mohou za to výsledky jednoho z posledních referend, v němž občané odhlasovali legalizaci manželství osob stejného pohlaví. Tamní homosexuálové tak mají důvod k oslavám – jedná se totiž o zásadní změnu paradigmatu. Informoval o tom server CNN.

Reforma zákona o rodině povoluje mimo výše zmíněného také adopce stejnopohlavními páry a náhradní mateřství a upravuje řadu dalších příbuzných témat. Cílem je eliminovat diskriminaci, které homosexuálové na Kubě často čelili. „Počátkem 60. let, po převzetí moci Fidelem Castrem, bylo mnoho gayů posláno do vládních pracovních táborů. Ačkoliv byla homosexualita na Kubě legalizována v roce 1979, mnoho homosexuálů se nadále potýkali s diskriminováním,“ uvedl web CNN.

Podle kubánské ústřední volební komise pro zákon o rodině hlasovalo 66,87 procenta zúčastněných, proti bylo 33 procent hlasujících. Volební účast byla 74,1 procent. Nová podoba právního předpisu bude manželství definovat jako svazek dvou lidí, a už ne pouze jako svazek muže a ženy. Zákon bude také nově poskytovat větší ochranu dětem a starším osobám, obsahuje i ustanovení o genderovém násilí či upravuje možnosti náhradního mateřství pro neplodné páry. Zákon rovněž rozšiřuje práva dětí a určuje povinnosti pro rodiče v případě rozvodu.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z CNN a Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na zoubky jako perličky? Speciální ošetření sníží riziko kazů o 80 %

Nejnovější telefon Nokia si můžete opravit sami

Vystřelování měsíčního prachu do vesmíru by mohlo zastavit globální oteplování

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…