Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Manželé věnují mladým vědcům 200 milionů, nadchli tím Česko

Zdroj fotografií: experientia.cz

Už dlouho nezískala takovou pozornost napříč médii zpráva týkající se vědy. Jinak tomu ovšem bylo minulý týden, kdy se zveřejnila informace o nevídaném skutku. Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi informovali, že na podporu nadějných českých vědců věnují 200 milionů korun.

Manželé se ve svém dlouholetém působení řídí heslem: „vracíme peníze tam, odkud přišly – do vědy.“ Oba jsou vědci a finanční prostředky, které – nejen nyní – věnují na dobrou věc, získávají průběžně z licenčních poplatků. Hana Dvořáková totiž v minulosti pod vedením profesora Antonína Holého pomohla vyvíjet účinné antivirové látky proti AIDS a hepatitidě B. „Uvědomovala jsem si, že peníze znamenají velkou zodpovědnost a že se musím dobře rozhodnout, jak s nimi naložit,“ vzpomíná Dvořáková. S manželem už v roce 2006 podpořila v období záplav milionem korun Člověka v tísni.

Částka 200 milionů korun je bezesporu českým filantropickým rekordem. Dvořákovi ji věnovali nadaci Experientia, kterou před sedmi lety sami založili a která podporuje mladé vědce z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie. Ta se díky finančnímu příspěvku dostane mezi deset nejvýznamnějších tuzemských nadací a bude vůbec největší nadací cílící na podporu vědy.

Konkrétně pak nadace například umožní desítkám českých chemiků vycestovat na zahraniční prestižní univerzity formou stáží. „Věříme, že tato cílená a dlouhodobá podpora významně ovlivní českou chemii a posune ji směrem k celosvětové špičce, třeba až k další Nobelově ceně,“ uvádí Hana Dvořáková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Svatý Mikuláš se uměl teleportovat i rozčílit. Seznamte se s mýty ze starých rukopisů

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…