Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Manželé se šťastnými partnery žijí podle výzkumu déle

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Pexels

Partneři se šťastnou druhou polovičkou se mohou dožívat vyššího věku. Předchozí výzkumy naznačovaly, že život se šťastným člověkem po boku vede k delšímu manželství – nyní vědci zjistili, že soužití se šťastným partnerem může vést i k delšímu životu. Studii publikovali ve vědeckém periodiku Psychological Science.

Výzkum zahrnoval informace od 4 400 manželských dvojic ve věku nad 50 let, kteří žili ve Spojených státech amerických. Výsledky studie naznačily, že čím vyšší spokojenost je v partnerském vztahu, tím menší je riziko úmrtí. „Data poukázala na to, že spokojenost s partnerským životem je možná spojená s tím, kdy člověk umře. A to bez ohledu na socioekonomický status jednotlivce, demografické charakteristiky nebo zdravotní stav,“ uvedla autorka studie Olga Stavrova z univerzity v Tilburgu.

Účastníci studie, kteří měli šťastné partnery při zahájení výzkumu, méně pravděpodobně zemřeli během následujících osmi let ve srovnání s účastníky výzkumu, kteří měli méně šťastné partnery. Životní spokojenost bývá také často spojována s chováním, které pozitivně ovlivňuje zdraví – například s častějším jedením zdravých potravin a cvičením. A většinou ti, kteří měli šťastné a aktivní druhé polovičky, sami žili zdravějším životním stylem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…