Manželé se šťastnými partnery žijí podle výzkumu déle

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Pexels

Partneři se šťastnou druhou polovičkou se mohou dožívat vyššího věku. Předchozí výzkumy naznačovaly, že život se šťastným člověkem po boku vede k delšímu manželství – nyní vědci zjistili, že soužití se šťastným partnerem může vést i k delšímu životu. Studii publikovali ve vědeckém periodiku Psychological Science.

Výzkum zahrnoval informace od 4 400 manželských dvojic ve věku nad 50 let, kteří žili ve Spojených státech amerických. Výsledky studie naznačily, že čím vyšší spokojenost je v partnerském vztahu, tím menší je riziko úmrtí. „Data poukázala na to, že spokojenost s partnerským životem je možná spojená s tím, kdy člověk umře. A to bez ohledu na socioekonomický status jednotlivce, demografické charakteristiky nebo zdravotní stav,“ uvedla autorka studie Olga Stavrova z univerzity v Tilburgu.

Účastníci studie, kteří měli šťastné partnery při zahájení výzkumu, méně pravděpodobně zemřeli během následujících osmi let ve srovnání s účastníky výzkumu, kteří měli méně šťastné partnery. Životní spokojenost bývá také často spojována s chováním, které pozitivně ovlivňuje zdraví – například s častějším jedením zdravých potravin a cvičením. A většinou ti, kteří měli šťastné a aktivní druhé polovičky, sami žili zdravějším životním stylem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Kriticky ohrožení ptáci zahnízdili na moravských mokřadech

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura