Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Manželé se šťastnými partnery žijí podle výzkumu déle

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Pexels

Partneři se šťastnou druhou polovičkou se mohou dožívat vyššího věku. Předchozí výzkumy naznačovaly, že život se šťastným člověkem po boku vede k delšímu manželství – nyní vědci zjistili, že soužití se šťastným partnerem může vést i k delšímu životu. Studii publikovali ve vědeckém periodiku Psychological Science.

Výzkum zahrnoval informace od 4 400 manželských dvojic ve věku nad 50 let, kteří žili ve Spojených státech amerických. Výsledky studie naznačily, že čím vyšší spokojenost je v partnerském vztahu, tím menší je riziko úmrtí. „Data poukázala na to, že spokojenost s partnerským životem je možná spojená s tím, kdy člověk umře. A to bez ohledu na socioekonomický status jednotlivce, demografické charakteristiky nebo zdravotní stav,“ uvedla autorka studie Olga Stavrova z univerzity v Tilburgu.

Účastníci studie, kteří měli šťastné partnery při zahájení výzkumu, méně pravděpodobně zemřeli během následujících osmi let ve srovnání s účastníky výzkumu, kteří měli méně šťastné partnery. Životní spokojenost bývá také často spojována s chováním, které pozitivně ovlivňuje zdraví – například s častějším jedením zdravých potravin a cvičením. A většinou ti, kteří měli šťastné a aktivní druhé polovičky, sami žili zdravějším životním stylem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.