Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Louka na střeše? V Británii přizpůsobují autobusové zastávky včelám

Ilustrační foto: Pixabay

O výhodách zelených střech pokrytých rostlinami se ví již dlouho. Město Leicester ve Velké Británii jde však nyní ještě o krok dál a na střechy zastávek městské hromadné dopravy se snaží dostat nejen rostliny, ale také hmyz. „Rádi bychom viděli živé střechy ve všech městech po celé Velké Británii a Evropě, které by tak měly hmatatelný a pozitivní vliv na naši planetu,“ řekl pro portál Cities Today ředitel firmy Clear Channel, která bude speciální střechy v Leicesteru instalovat.

Živé střechy budou osázeny květinami a přilákají tak včely, motýly a další opylovače. Obyvatelům města to přinese zeleň do jinak šedých betonových ulic i zachycování polétavého prachu, přispět by ale střechy měly také k rozvoji druhové rozmanitosti a zadržování dešťové vody. Zatím má být do konce tohoto léta takto přeměněno třicet autobusových zastávek, do budoucna však zastupitelé města chtějí oživit všech bezmála pět set stanic.

Včelí zastávky jsou v Leicesteru dalším krokem k přilákání a podpoře včel. Již v minulosti zde vzniklo celkem pět a půl kilometrů lučních pásů na krajnicích a kruhových objezdech, kde rostou luční květiny. Město rovněž na některé zastávky umisťuje solární panely, díky nimž vyrábí udržitelnější elektřinu.

Zdroj: Cities Today, Leicester City Council

Související články

Zaručeně zlepší den

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vyschlá řeka odkryla vzácnou fosilii největší velké kočky na kontinentu

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…