Loď na sluneční pohon nebo asteroid obíhající okolo Měsíce. To jsou jen dva z mnoha ambiciózních plánů NASA

ilustrační foto, zdroj: bigstockphoto.com

V průběhu následujících pěti let chce Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) podniknout řadu ambiciózních kroků. Ty se skrývají pod názvem projektu Asteroid Redirect Mission (ARM), který můžeme označit za misi k přesměrování asteroidu. Nejvíce zájmu přitahuje nasazení vesmírné lodi využívající solární pohon nebo praktická zkouška změny trajektorie vybraného asteroidu. Všechny kroky pak budou směřovat ke splnění hlavního cíle, jímž má být přesun kusu zmiňovaného asteroidu na oběžnou dráhu Měsíce.

Přibližně v roce 2020 se NASA chystá vyslat k vybranému asteroidu vesmírnou loď, která z něj následně odebere větší kus a v rámci mise ARM zahájí řadu na sebe navazujících testů. Loď bez posádky nesoucí část asteroidu se poté pokusí prostřednictvím takzvaného gravitačního traktoru o změnu trajektorie zmiňovaného vesmírného tělesa. Tato část plánu vychází z teorie, že loď s balvanem kroužící okolo asteroidu na určité oběžné dráze může ovlivnit jeho trajektorii.

Během popisovaných manévrů bude testován také solární elektrický pohon, který má lodi zajistit sice pomalejší, ale zato významně úspornější pohyb. Princip pohonu je založen, jak již název napovídá, na elektřině získané ze sluneční energie. Elektřina bude následně působit na nabité atomy, což uvede loď do pohybu. Alespoň taková je teorie.

Po provedení všech zmiňovaných testů bude přistoupeno k hlavní části mise. Představitelé NASA se pokusí navést loď s kusem asteroidu na oběžnou dráhu Měsíce. Zde má toto vesmírné těleso posloužit dalším vědeckým pokusům. Mimo jiné při nich mají astronauti poprvé vyzkoušet nové typy skafandrů, které chce NASA v budoucnu použít pro lety do hlubokého vesmíru.

 

ČTK, Oldřich Večeřa

Autor článku

Profilový obrázek