Litoměřická radnice testuje desítku nových elektromobilů

Zdroj fotografie: litomerice.cz

Litoměřice se mohou již brzy stát dalším městem využívajícím služební elektromobily. Desítku nových vozů budou testovat po dobu dvou let, na základě kterých vyhodnotí, zda automobily nakoupí a v jakém počtu. V závislosti na výsledku testování se vedení města dále rozhodne, zda elektrobusy ve městě zavede.

Město plánuje do pěti let zakoupit čtveřici elektrobusů, které by měly i za cenu vysokých pořizovacích nákladů městu ušetřit velké peníze. Díky velmi úspornému provozu (sto kilometrů za necelou stokorunu) a nízkým emisím by se tak měla vyrovnat cena nových vozů, která činí milion korun za kus. Radní města dále doufají, že se jim podaří získat od státu dotaci na nákup vozů a provoz nabíjecích stanic.

Litoměřičtí mají poměrně velkou šanci ve městě elektrodopravu zavést. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž tento typ dopravy plně podporuje a plánuje jej pro tento rok dotovat až sto padesáti miliony korun. Jenom v loňském roce se do programu přihlásilo 53 projektů, které dohromady získaly více než 39 milionů korun. Ministerstvo mělo na podporu elektromobilů k dispozici celkem 80 milionů korun.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku

Profilový obrázek