My lidé jsme schopni vydržet a přežít mnohem víc, než si mnohdy myslíme. Nejedná se o pouhou frázi, neboť tuto teorii potvrzuje studie vědců z Queen´s Univerzity v irském Belfastu. Odborníci zjistili, že irská komunita dokázala přežít tisíc let změn životního prostředí.
Archeology často zajímá, jak moc jsou lidé ovlivněni environmentálními problémy, jako jsou povodně, hladomory, vlny veder, nemoci a další. Některé z událostí totiž podle nich ovlivnily lidstvo natolik, že v jejich důsledku došlo ke změnám v dostupnosti potravin, zemědělství a migraci. Výzkumníci z Belfastu však tuto teorii nyní vyvrátili. Prostřednictvím zkoumání horského terénu na severu Irska, který byl obydlený před více než tisícem let, a rekonstrukcí paleoenvironmentální historie a historie využívání půdy prokázali, že lidská populace může být odolná vůči změnám životního prostředí.
Poslední tisíciletí bylo pro Iry žijící v dané lokalitě velmi náročné, neboť zažili mnoho klimatických změn souvisejících s epidemiemi a hladomory. Navzdory tomu experti nenašli žádné důkazy o tom, že by došlo k dlouhodobému narušení lidské činnosti související se změnami životního prostředí. Ba právě naopak. Ukázalo se, že tradice využívání půdy v Antrimské pahorkatině sahá až do 12. století. Získané údaje svědčí o tom, že se v dané oblasti hospodařilo téměř neustále, a to i navzdory malé době ledové. „Komunita obývající toto zdánlivě vzdálené prostředí v severovýchodním Irsku byla během minulého tisíciletí odolná vůči řadě klimatických, ekologických a sociálních problémů,“ uvedli autoři ve studii publikované v časopise PLOS ONE. Tato skutečnost poukazuje na velkou přizpůsobivost a flexibilitu lidí.
Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…