Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidstvo je velmi odolné, zjistili vědci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

My lidé jsme schopni vydržet a přežít mnohem víc, než si mnohdy myslíme. Nejedná se o pouhou frázi, neboť tuto teorii potvrzuje studie vědců z Queen´s Univerzity v irském Belfastu. Odborníci zjistili, že irská komunita dokázala přežít tisíc let změn životního prostředí.

Archeology často zajímá, jak moc jsou lidé ovlivněni environmentálními problémy, jako jsou povodně, hladomory, vlny veder, nemoci a další. Některé z událostí totiž podle nich ovlivnily lidstvo natolik, že v jejich důsledku došlo ke změnám v dostupnosti potravin, zemědělství a migraci. Výzkumníci z Belfastu však tuto teorii nyní vyvrátili. Prostřednictvím zkoumání horského terénu na severu Irska, který byl obydlený před více než tisícem let, a rekonstrukcí paleoenvironmentální historie a historie využívání půdy prokázali, že lidská populace může být odolná vůči změnám životního prostředí.

Poslední tisíciletí bylo pro Iry žijící v dané lokalitě velmi náročné, neboť zažili mnoho klimatických změn souvisejících s epidemiemi a hladomory. Navzdory tomu experti nenašli žádné důkazy o tom, že by došlo k dlouhodobému narušení lidské činnosti související se změnami životního prostředí. Ba právě naopak. Ukázalo se, že tradice využívání půdy v Antrimské pahorkatině sahá až do 12. století. Získané údaje svědčí o tom, že se v dané oblasti hospodařilo téměř neustále, a to i navzdory malé době ledové. „Komunita obývající toto zdánlivě vzdálené prostředí v severovýchodním Irsku byla během minulého tisíciletí odolná vůči řadě klimatických, ekologických a sociálních problémů,“ uvedli autoři ve studii publikované v časopise PLOS ONE. Tato skutečnost poukazuje na velkou přizpůsobivost a flexibilitu lidí.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth

Související články

Příroda a ekologie

VIDEO: Podívejte se, jak tuleň napodobuje řeč lidí

Inspirace

Jak se zbavit pocitu osamělosti? Vědci zjistili, co pomáhá

Inspirace

Lidstvo je schopno s předstihem odhadnout dopad asteroidu

Byznys

Nezakládejte si na penězích. Budete šťastnější

Zaručeně zlepší den

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…