Liberečtí vědci dokáží mokřadem odstranit pesticidy z přírody

Zdroj fotografie: pixabay.com

Mokřady mají kromě zadržování vody jednu speciální vlastnost. Dokážou také vyčistit prostředí od škodlivých látek, což ve Zlatých Horách a na Hájku na Karlovarsku zjistili výzkumníci z Technické univerzity v Liberci (TUL).

Čištění vod chemickou cestou je možné pouze při vysokých koncentracích škodlivin. „Při nízkých je pak čištění neefektivní. Pak je vhodné tuto metodu vyměnit za mokřad, který funguje sám,“ uvedl Černík. Se svými kolegy zkoumal mokřad ve Zlatých Horách, ale až v Hájku na Karlovarsku dokázal využít předchozích zkušeností. Celý výzkumný projekt trval dlouhých pět let a skončil v roce 2016.

Cílem bylo zabezpečit odval, aby neohrožoval životní prostředí. Pomocí mokřadu dokázali výzkumníci prostředí efektivně dočistit a nyní plánují celý systém podstatně rozšířit, aby byl použitelný i v jiných lokalitách. V současnosti se skupina vědců snaží získat podporu od evropského programu LIFE, který je zaměřený na životní prostředí. Jen letos se pomocí programu bude rozdělovat přes 200 milionů eur, šanci na získání grantu má i dvacítka přihlášených českých projektů.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek