Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Liberecká komunitní zahrada probudila centrum města

Během první sezóny se na místě uskutečnila řada akcí – vedle bylinkového workshopu organizovaného přímo zakladatelkami třeba také liberecký Restaurant Day, cvičení jógy nebo několik pikniků. Zdroj: Archiv Zahrady

Centrum Liberce se vinou nákupních domů vylidňuje. Řada lidí vůči tomu zůstává pasivní, někteří se ale rozhodli jednat a vymyslet projekty, které budou lidi spojovat, či je alespoň vyženou do ulic. „Řekly jsme si, že to zkusíme, a že vybudováním komunitní zahrady přispějeme k tomu, aby centrum města bylo hezčí,“ říkají zakladatelky první liberecké komunitní zahrady.

To bylo na jaře roku 2014, nad vytvořením zahrady už ale Petra Matyášová a Lucie Hrušová uvažovaly dříve. „Líbil se nám nápad vytvořit ve městě místo, kde se dá pěstovat vlastní čerstvá zelenina a bylinky, a zároveň se setkávat s lidmi. Obě rády vaříme z čerstvých místních surovin, a protože jich je ve městě nedostatek, řekly jsme si, že si je částečně vypěstujeme samy,“ vzpomínají kamarádky na své začátky. Prostor pro vlastní zahrádku neměly, proto díky inspiraci z prvních komunitních zahrad vznikajících v Praze je napadlo také jednu založit.

„Jakmile jsme se rozhodly, že vytvoříme komunitní zahradu v centru města, tak už nás nic neodrazovalo. Prošly jsme si cennými zkušenostmi při hledání vhodné lokality, což bylo nejtěžší,“ uvádí Matyášová. Žádný z městských pozemků nebyl pro projekt vhodný, a tak se nakonec zakladatelky poohlédly u soukromých majitelů. Loni v září, měsíc po založení spolku, našly pro Zahradu místo.

Následující půlrok patřil zahradním brigádám, shánění financí i nadšených dobrovolníků. „Potkaly jsme spoustu zajímavých, podobně smýšlejících lidí, kterým není úplně lhostejné, v jakém prostředí žijí, a to nám dávalo dost energie,“ vypráví Hrušová. Postupně se k vznikající komunitě přidalo 35 pěstitelů – studentů, rodin s dětmi, starších lidí i různých zájmových či profesních skupin. Zahrada byla slavnostně otevřena v polovině května letošního roku.

zahrada2Během první sezóny se na místě uskutečnila řada akcí – vedle bylinkového workshopu organizovaného přímo zakladatelkami třeba také liberecký Restaurant Day, cvičení jógy nebo několik pikniků. „Komunitní zahrada, je veřejné místo a akci si tu může pořádat každý, kdo má chuť něco zajímavého podniknout,“ říká Matyášová.

Zahradě se daří i z hlediska získávání financí. Při rozjezdu projektu pomohl grant od Nadace VIA. „Z počátku jsme investovaly vlastní finanční a materiální prostředky. Během celého roku jsme aktivně oslovovaly dárce z řad místních firem, ale i jednotlivců a obdržely jsme dary, které evidujeme na transparentním účtu,“ vysvětluje Hrušová. Na podzim se povedlo získat další prostředky díky dotaci a fundraisingové výzvě.

Po premiérové sezóně si kamarádky nyní užívají nezbytný odpočinek a zároveň se ohlížejí za uplynulým rokem. „Jsem nadšená z toho, jak se celý projekt hezky nastartoval a potvrdily jsme si potenciál umístění komunitní zahrady v samém středu města,“ hodnotí Matyášová. Její parťačka přizvukuje: „Baví mě, že se nám podařilo z myšlenky vytvořit realitu, která má smysl. Neskutečně mě nabíjí energie od lidí, kteří za námi chodí, povídají si s námi, jak je dobře, že se něco tak nezištného děje i v Liberci.“

A co dál? „Líbilo by se nám mít na Zahradě občerstvení, zajistit za hezkého počasí její celodenní otevření a případně nabídnout netradiční program pod širým nebem,“ uzavírá Hrušová.

Související články

Byznys

Žena osázela nevyužité plochy, aby vypěstovala jídlo pro chudé

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory