Liberecká komunitní zahrada probudila centrum města

Během první sezóny se na místě uskutečnila řada akcí – vedle bylinkového workshopu organizovaného přímo zakladatelkami třeba také liberecký Restaurant Day, cvičení jógy nebo několik pikniků. Zdroj: Archiv Zahrady

Centrum Liberce se vinou nákupních domů vylidňuje. Řada lidí vůči tomu zůstává pasivní, někteří se ale rozhodli jednat a vymyslet projekty, které budou lidi spojovat, či je alespoň vyženou do ulic. „Řekly jsme si, že to zkusíme, a že vybudováním komunitní zahrady přispějeme k tomu, aby centrum města bylo hezčí,“ říkají zakladatelky první liberecké komunitní zahrady.

To bylo na jaře roku 2014, nad vytvořením zahrady už ale Petra Matyášová a Lucie Hrušová uvažovaly dříve. „Líbil se nám nápad vytvořit ve městě místo, kde se dá pěstovat vlastní čerstvá zelenina a bylinky, a zároveň se setkávat s lidmi. Obě rády vaříme z čerstvých místních surovin, a protože jich je ve městě nedostatek, řekly jsme si, že si je částečně vypěstujeme samy,“ vzpomínají kamarádky na své začátky. Prostor pro vlastní zahrádku neměly, proto díky inspiraci z prvních komunitních zahrad vznikajících v Praze je napadlo také jednu založit.

„Jakmile jsme se rozhodly, že vytvoříme komunitní zahradu v centru města, tak už nás nic neodrazovalo. Prošly jsme si cennými zkušenostmi při hledání vhodné lokality, což bylo nejtěžší,“ uvádí Matyášová. Žádný z městských pozemků nebyl pro projekt vhodný, a tak se nakonec zakladatelky poohlédly u soukromých majitelů. Loni v září, měsíc po založení spolku, našly pro Zahradu místo.

Následující půlrok patřil zahradním brigádám, shánění financí i nadšených dobrovolníků. „Potkaly jsme spoustu zajímavých, podobně smýšlejících lidí, kterým není úplně lhostejné, v jakém prostředí žijí, a to nám dávalo dost energie,“ vypráví Hrušová. Postupně se k vznikající komunitě přidalo 35 pěstitelů – studentů, rodin s dětmi, starších lidí i různých zájmových či profesních skupin. Zahrada byla slavnostně otevřena v polovině května letošního roku.

zahrada2Během první sezóny se na místě uskutečnila řada akcí – vedle bylinkového workshopu organizovaného přímo zakladatelkami třeba také liberecký Restaurant Day, cvičení jógy nebo několik pikniků. „Komunitní zahrada, je veřejné místo a akci si tu může pořádat každý, kdo má chuť něco zajímavého podniknout,“ říká Matyášová.

Zahradě se daří i z hlediska získávání financí. Při rozjezdu projektu pomohl grant od Nadace VIA. „Z počátku jsme investovaly vlastní finanční a materiální prostředky. Během celého roku jsme aktivně oslovovaly dárce z řad místních firem, ale i jednotlivců a obdržely jsme dary, které evidujeme na transparentním účtu,“ vysvětluje Hrušová. Na podzim se povedlo získat další prostředky díky dotaci a fundraisingové výzvě.

Po premiérové sezóně si kamarádky nyní užívají nezbytný odpočinek a zároveň se ohlížejí za uplynulým rokem. „Jsem nadšená z toho, jak se celý projekt hezky nastartoval a potvrdily jsme si potenciál umístění komunitní zahrady v samém středu města,“ hodnotí Matyášová. Její parťačka přizvukuje: „Baví mě, že se nám podařilo z myšlenky vytvořit realitu, která má smysl. Neskutečně mě nabíjí energie od lidí, kteří za námi chodí, povídají si s námi, jak je dobře, že se něco tak nezištného děje i v Liberci.“

A co dál? „Líbilo by se nám mít na Zahradě občerstvení, zajistit za hezkého počasí její celodenní otevření a případně nabídnout netradiční program pod širým nebem,“ uzavírá Hrušová.

Autor článku

Kristýna Motlová