Letošní úroda ovocných stromů je mimořádně vysoká

Zdroj fotografie: pixabay.com

Zemědělci a sadaři mají letos hodně napilno. Urodilo se totiž nebývale velké množství meruněk, kterých je tento rok třikrát více než loni. Silný rok se týkal také třešní, višní a jahod, kterých se sklidilo zhruba o čtvrtinu více, než je průměr za poslední desetiletí. Velká úroda se očekává také z jabloňových, hrušňových nebo švestkových sadů.

Důvodem mimořádně plodného roku je především absence jarních mrazů, které poškozují květ. „Letošní odhadovaná úroda je velmi slibná, i když dlouhodobé sucho kvalitu plodů výrazně snižuje,“ uvedl ředitel odboru statistik zemědělství Jiří Hrbek. Z ovocných stromů se dařilo nejvíce hrušním, u nichž je nárůst oproti pětiletému průměru o 68 procent. „U hrušní je to dáno i věkovou strukturou druhu. Většina sadů je v plné plodnosti,“ vysvětlila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.

Mimořádně silný rok zemědělci zaznamenávají i přes stále se snižující plochu ovocných sadů. Ještě před pěti lety jich bylo v Česku necelých 18 tisíc hektarů, letos je to pouze necelých 14 tisíc hektarů. Průměrný roční výnos z českých sadů se odhaduje na více než miliardu korun. Přes sezónu navíc zaměstnávají sady až pět tisíc lidí.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek