Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Letos bude na obloze vidět betlémská hvězda. Poprvé po téměř 800 letech

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Betlémská hvězda, která podle biblické tradice zářila na nebi při narození Ježíše, se letos opět objeví. Na nebi bude k vidění 21. prosince, kdy dojde k největšímu možnému přiblížení Jupitera a Saturnu. Úkaz pak bude viditelný bez dalekohledu, pouhým okem. Jak však podotkl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky, je třeba si vybrat místo s nerušeným pohledem k jihozápadnímu obzoru, tedy bez stínění domy, stromy či kopci.

Úkaz, jež přiměl tři mudrce k cestě za narozeným Ježíšem, bude k vidění poprvé od roku 1226. Podle vědců se jedná o konjunkci planet Saturn a Jupiter, tedy jejich přiblížení, kdy vizuálně téměř splynou v jednu zářící hvězdu. Postupně se planety posouvají do příslušné pozice už od začátku prosince, vůbec nejjasněji ale budou vidět právě v předvánoční pondělí. Přestože pak k úkazu dochází každých dvacet let, letos bude jejich přiblížení těsnější než obvykle.

Konjunkce Jupiteru a Saturnu 21. prosince. Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno

Bude-li jasno, na nic nečekejte. Půl hodiny po západu Slunce, kolem půl páté večer, je hledejte nízko nad jihozápadním obzorem. Planety zapadají už v půl sedmé, takže pohled z kopce, odkud je dobrý výhled až ke vzdálenému horizontu, bude velkou výhodou,“ uvedl Suchan. Znovu by se měl úkaz zopakovat už za šedesát let.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.