Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lékařům se podařilo vyléčit už druhého pacienta s HIV

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Canva/jarun011

I zdánlivě nevyléčitelná onemocnění mají řešení. Důkazem může být vyléčení už druhého člověka s virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Muž z Londýna ukončil antoretrovirální léčbu před více než 30 měsíci a jeho testy na přítomnost onemocnění jsou nyní negativní.

Za vyléčením podle lékařů stojí transplantace kostní dřeně, kterou čtyřicetiletý Adam Castillejo podstoupil kvůli rakovině. Dárce kmenových buněk měl neobvyklou genetickou mutaci, kvůli které jsou nositelé imunní vůči viru HIV. Nyní je tak proti nemoci chráněn i Castillejo. Informoval o tom článek ve vědeckém časopise The Lancet HIV.

Castillejo je teprve druhým člověkem na světě, u kterého není po skončené léčbě vir HIV detekován. Průkopníkem na tomto poli je Američan Timothy Ray Brown, u kterého také zafungovala transplantace kostní dřeně se speciální mutací. Náročnost této terapie je však vysoká, a proto se nepočítá s jejím využitím pro pacienty. Vyléčení však představují naději, že lék přinese moderní genová terapie. U ní se jedná o léčebný postup, kdy je do genomu pacienta vložena sekvence DNA, která kóduje chybějící nebo nefungující protein.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pátky bez masa: Katolická tradice by mohla snížit globální emise uhlíku, zjistila studie

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…