Lék proti alkoholické závislosti by mohl porazit také rakovinu

Zdroj fotografie: Pixabay

Zajímavým objevem se v minulých týdnech prezentoval mezinárodní tým vědců za spoluúčasti kolegů z Olomouce. V léku proti alkoholové závislosti, Antabusu, objevili velmi účinné protinádorové buňky. Lék by tak mohl být v budoucnu použit proti rakovině. Nyní je nutné provést řadu klinických testů, aby se potvrdila využitelnost v boji proti nádorovým onemocněním.

Kromě českých vědců pod vedením Jiřího Bartáka pracují na výzkumu také badatelé z Dánska, Švédska, Švýcarska, USA nebo Kanady. „Práce vychází z epidemiologické studie provedené na alkoholických pacientech z Dánska trpících maligním onemocněním. Výsledky při užívání Antabusu ukázaly výrazně menší riziko úmrtí než u těch, kteří s užíváním přestali,“ uvedli zástupci univerzity Palackého v Olomouci.

Mezinárodní tým vědců zjistil, že lék metabolizuje za přispění mědi v lidském těle na jinou látku hromadící se v nádorových buňkách. Zde se pak váže na nebezpečný NPL4 protein a tím způsobuje jeho nefunkčnost. Výzkum by měl dále pokračovat s pacientkami s metastatickým karcinomem prsu. Historie léku proti alkoholické závislosti je poměrně zajímavá. Nejprve byl využíván na léčbu střevních infekcí a nyní by se mohl stát kladivem na rakovinu.

Zdroj: ČTK

Autor článku