Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lék na rakovinu pomáhá také proti AIDS

Ilustrační foto: Unsplash

Medikament pembrolizumab byl pro léčbu rakoviny revoluční. Výzkum australských vědců však ukázal, že může způsobit převrat také v boji s virem HIV. Poštve proti němu imunitní systém, který jej zlikviduje.

Virus HIV má schopnost se v buňkách „schovat“, což je jednou z překážek při hledání způsobu léčby AIDS. Ve stavu hibernace jej nemohou odhalit a zlikvidovat T-lymfocyty, jež jsou k tomu určeny. Imunitní systém totiž rád odpočívá a bojuje jen s bezprostřední hrozbou. Je tomu tak i u pacientů, kteří jsou na retrovirové léčbě, díky které nemohou nakazit nikoho dalšího a žijí normální život. Nikdy se však viru v těle nezbaví.

U pacientů s rakovinou jsou T-lymfocyty nefunkční a na svůj povrch vypouštějí protein PD1. Už předchozí výzkum vedený profesorkou Sharon Lewin ukázal, že stejné proteiny umožňují HIV schovávat se v buňkách. Imunoterapeutický lék pembrolizumab používaný k léčbě rakoviny tyto proteiny blokuje a umožňuje T-lymfocytům získat zpět své schopnosti pro boj s nemocí. Díky tomu se daří léčit několik druhů této nemoci včetně melanomu.

Ilustrační foto: Freepik

Překážkou k nasazení pembrolizumabu na jiné nemoci byly jeho vedlejší účinky, které pociťuje pět až deset procent pacientů. U rakoviny nejde o takový problém, protože sama nemoc je dost závažnou hrozbou pro život. Při nasazení proti AIDS však leží hranice diskomfortu níže, protože léčení pacienti jsou dnes schopni žít bezproblémově. Ne každý však má k celoživotní léčbě přístup, a proto je stále třeba bojovat i s virem jako takovým.

Tým Sharon Lewin se pembrolizumab rozhodl podat 32 lidem, kteří měli jak HIV, tak rakovinu, a zjistil, že má lék účinky proti proteinu PD1 i v případě viru HIV. Dokáže totiž virus vzbudit a díky reakci imunitního systému zvrátit jeho latenci, ale to, nakolik navyšuje funkci imunitního systému je třeba ještě zjistit. „Lze dále posílit účinek imunitního systému tím, že se anti-PD1 přidá k dalším lékům, aby se dosáhlo ještě většího efektu? Nyní je nejdůležitější prozkoumat, jak lze bezpečně dávkovat anti-PD1 u lidí s HIV, kteří ale nemají rakovinu,“ nastiňuje směr dalšího výzkumu Sharon Lewin s tím, že právě na takovou studii se nyní chystá. „Myslím, že anti-PD1 bude nakonec součástí vícestupňové léčby. Zároveň je však velmi nepravděpodobné, že by HIV vyléčil jediný lék nebo zásah,“ dodává vědkyně.

Zdroje: The Guardian, Science

Související články

Zaručeně zlepší den

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…