Legislativní rada počítá s vytvořením ministerstva pro vědu

Zdroj fotografie: Bigstock

V příštích několika letech bude možná česká vláda o jedno ministerstvo bohatší. Podle ministra Jiřího Dienstbiera se jedná o nově plánovaný resort pro výzkum a vývoj, jehož vznik doporučila legislativní rada vlády s Dienstbierem v čele.

Legislativní rada vlády si od plánovaného záměru slibuje omezit a ideálně odstranit dosavadní roztříštěnost státní podpory směřující do vědy a výzkumu. Vysoké školy by však měly zůstat podle doporučené varianty pod ministerstvem školství. Hlavní účel zákona je především vytvořit podmínky pro zvýšení kvality a konkurenceschopnosti výzkumu, vývoje a inovací v České republice. Dalším cílem je nastavení ideálních podmínek pro efektivní využití výdajů v oblasti a její soulad s potřebami společnosti a ekonomiky.

Nejdůležitější změnou ve srovnání s dosavadním standardem je nové nastavení podmínek, zásad a kritérií podpory tak, aby byl mnohem lépe zajištěn ekonomický rozvoj a udržitelnost systému podpory vědy než za stávajících pravidel. Ty má na starosti úřad vicepremiéra Pavla Bělobrádka, podle něhož jsou změny v rámci stávajícího zákona neřešitelné.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Autor článku

Profilový obrázek