Tkáně poškozené Alzheimerovou chorobou lze regenerovat. Vědcům z Univerzity v Tel Avivu se podařilo vyvinout zcela bezpečnou léčbu založenou na obyčejném kyslíku. Takzvaná hyperbarická oxygenoterapie zmírňuje symptomy onemocnění a zlepšuje kognitivní funkce mozku.
Kyslíkové komory se již využívají například pro léčbu těžko zhojitelných ran. Nově objevili vědci jejich využití pro léčbu neurodegenerativních onemocnění. Pacienti při terapii vdechují čistý kyslík v komoře, kde je dvojnásobný tlak vzduchu oproti běžné atmosféře. Kombinace vysokých dávek kyslíku a zvýšeného tlaku vzduchu vede k regeneraci mozkových tkání, zvyšuje rozpustnost kyslíku v krvi a zrychluje metabolismus.
Při pokusu s myšmi léčba usnadnila tvorbu kmenových buněk napomáhajících hojení mozku a zlepšila tak příznaky Alzheimerovy choroby o 40 %. „Předpokládáme, že hlavní výzvou u lidí bude zahájení terapie v raných stádiích. Tedy předtím, než pacienti přijdou o výrazný podíl mozkové tkáně,“ uvedl spoluautor studie Shain Efrati.
Pozdější studie provedená na lidech prokázala, že kyslíková terapie navíc umí zvrátit důsledky stárnutí mozku u zdravých jedinců. Léčba prokazatelně zlepšuje pozornost, rychlost zpracování informací a exekutivní funkce, které mají tendenci s věkem klesat. „Vůbec poprvé jsme objevili účinný a bezpečný lékařský zákrok, který může u lidí zvrátit úpadek mozku v důsledku stárnutí organismu,“ doplnil Efrati.
Zdroj: Tel Aviv University
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…