Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kyslíková terapie má potenciál zvrátit důsledky stárnutí mozku i projevy Alzheimerovy choroby

Ilustrační foto: Depositphotos

Tkáně poškozené Alzheimerovou chorobou lze regenerovat. Vědcům z Univerzity v Tel Avivu se podařilo vyvinout zcela bezpečnou léčbu založenou na obyčejném kyslíku. Takzvaná hyperbarická oxygenoterapie zmírňuje symptomy onemocnění a zlepšuje kognitivní funkce mozku.

Kyslíkové komory se již využívají například pro léčbu těžko zhojitelných ran. Nově objevili vědci jejich využití pro léčbu neurodegenerativních onemocnění. Pacienti při terapii vdechují čistý kyslík v komoře, kde je dvojnásobný tlak vzduchu oproti běžné atmosféře. Kombinace vysokých dávek kyslíku a zvýšeného tlaku vzduchu vede k regeneraci mozkových tkání, zvyšuje rozpustnost kyslíku v krvi a zrychluje metabolismus.

Ilustrační foto: Pexels

Při pokusu s myšmi léčba usnadnila tvorbu kmenových buněk napomáhajících hojení mozku a zlepšila tak příznaky Alzheimerovy choroby o 40 %. „Předpokládáme, že hlavní výzvou u lidí bude zahájení terapie v raných stádiích. Tedy předtím, než pacienti přijdou o výrazný podíl mozkové tkáně,“ uvedl spoluautor studie Shain Efrati.

Pozdější studie provedená na lidech prokázala, že kyslíková terapie navíc umí zvrátit důsledky stárnutí mozku u zdravých jedinců. Léčba prokazatelně zlepšuje pozornost, rychlost zpracování informací a exekutivní funkce, které mají tendenci s věkem klesat. „Vůbec poprvé jsme objevili účinný a bezpečný lékařský zákrok, který může u lidí zvrátit úpadek mozku v důsledku stárnutí organismu,“ doplnil Efrati.

Zdroj: Tel Aviv University

Související články

Zaručeně zlepší den

Tři miliony let staré nástroje nepatřily lidem. Kdo je používal?

Parazitické houby půjde snadněji vytřídit díky českým vědcům

Nový druh světlušky získal jméno po slavném režisérovi

Moje slunce Mad opět zazářilo. Film získal cenu francouzské filmové akademie César

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…