Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kyslíková terapie má potenciál zvrátit důsledky stárnutí mozku i projevy Alzheimerovy choroby

Ilustrační foto: Depositphotos

Tkáně poškozené Alzheimerovou chorobou lze regenerovat. Vědcům z Univerzity v Tel Avivu se podařilo vyvinout zcela bezpečnou léčbu založenou na obyčejném kyslíku. Takzvaná hyperbarická oxygenoterapie zmírňuje symptomy onemocnění a zlepšuje kognitivní funkce mozku.

Kyslíkové komory se již využívají například pro léčbu těžko zhojitelných ran. Nově objevili vědci jejich využití pro léčbu neurodegenerativních onemocnění. Pacienti při terapii vdechují čistý kyslík v komoře, kde je dvojnásobný tlak vzduchu oproti běžné atmosféře. Kombinace vysokých dávek kyslíku a zvýšeného tlaku vzduchu vede k regeneraci mozkových tkání, zvyšuje rozpustnost kyslíku v krvi a zrychluje metabolismus.

Ilustrační foto: Pexels

Při pokusu s myšmi léčba usnadnila tvorbu kmenových buněk napomáhajících hojení mozku a zlepšila tak příznaky Alzheimerovy choroby o 40 %. „Předpokládáme, že hlavní výzvou u lidí bude zahájení terapie v raných stádiích. Tedy předtím, než pacienti přijdou o výrazný podíl mozkové tkáně,“ uvedl spoluautor studie Shain Efrati.

Pozdější studie provedená na lidech prokázala, že kyslíková terapie navíc umí zvrátit důsledky stárnutí mozku u zdravých jedinců. Léčba prokazatelně zlepšuje pozornost, rychlost zpracování informací a exekutivní funkce, které mají tendenci s věkem klesat. „Vůbec poprvé jsme objevili účinný a bezpečný lékařský zákrok, který může u lidí zvrátit úpadek mozku v důsledku stárnutí organismu,“ doplnil Efrati.

Zdroj: Tel Aviv University

Související články

Zaručeně zlepší den

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

V poušti kvete život. Zeleň rozzářila nejsušší místo světa

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…