Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kvalitnější angličtina na středních školách. Mladí Američané pomáhají s výukou i doučováním

Ilustrační foto: Depositphotos

Možnost učit se angličtinu od rodilých mluvčí je pro studenty skvělá. Díky Fulbrightově programu ji letos budou mít žáci středních škol v různých koutech republiky. Celkem 33 mladých Američanů přijelo vypomoct místním učitelům, ale i zapojit se do dění v hostitelských městech. V rámci doučování například zájemcům pomohou dohnat skluz způsobený dlouhým online vyučováním.

Stipendisté Fulbrightova programu jezdí do Česka už od roku 2005. Od té doby se jich v českých třídách vystřídalo více než 200. Čerství absolventi bakalářských a magisterských programů jsou přitom platní nejen během vyučování. Zapojují se i do života svých hostitelských míst: nabízejí například konverzační kurzy, vedou kroužky nebo pomáhají v neziskových organizacích. Letos se zaměří také na doučování studentů, kteří kvůli dlouhé online výuce v angličtině ztrácí. „Optimismus asistentů, příval nových nápadů a jiný pohled na vzdělávání je pro mnoho škol inspirativní. Těší nás, že mnozí absolventi jsou se svými hostitelskými školami v kontaktu ještě mnoho let po skončení programu,“ říká ředitelka Fulbrightovy komise Hana Ripková.

Stipendisté Fulbrightova programu. Foto: se svolením The J. William Fulbright Commission

Komise asistenty umisťuje na střední školy různého typu podle jejich vzdělání, zájmů a volnočasových aktivit, které během svého pobytu plánují uskutečnit. Přednost dostávají přihlášky škol z menších měst a z odborných škol, kde mají studenti méně možností procvičovat angličtinu s rodilými mluvčími. Letos tak asistenti poprvé učí mimo jiné i na Střední vinařské škole ve Valticích, Střední škole rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína v Třeboni a na Vojenské střední škole v Moravské Třebové.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čech se stal mistrem světa. V jaké disciplíně zabodoval?

Uhlíkovou stopu snižují i tradiční výrobci skotské whisky

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Nápad roku od Vodafone ovládla umělá inteligence, která radí lékařům

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…