Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kvalitnější angličtina na středních školách. Mladí Američané pomáhají s výukou i doučováním

Ilustrační foto: Depositphotos

Možnost učit se angličtinu od rodilých mluvčí je pro studenty skvělá. Díky Fulbrightově programu ji letos budou mít žáci středních škol v různých koutech republiky. Celkem 33 mladých Američanů přijelo vypomoct místním učitelům, ale i zapojit se do dění v hostitelských městech. V rámci doučování například zájemcům pomohou dohnat skluz způsobený dlouhým online vyučováním.

Stipendisté Fulbrightova programu jezdí do Česka už od roku 2005. Od té doby se jich v českých třídách vystřídalo více než 200. Čerství absolventi bakalářských a magisterských programů jsou přitom platní nejen během vyučování. Zapojují se i do života svých hostitelských míst: nabízejí například konverzační kurzy, vedou kroužky nebo pomáhají v neziskových organizacích. Letos se zaměří také na doučování studentů, kteří kvůli dlouhé online výuce v angličtině ztrácí. „Optimismus asistentů, příval nových nápadů a jiný pohled na vzdělávání je pro mnoho škol inspirativní. Těší nás, že mnozí absolventi jsou se svými hostitelskými školami v kontaktu ještě mnoho let po skončení programu,“ říká ředitelka Fulbrightovy komise Hana Ripková.

Stipendisté Fulbrightova programu. Foto: se svolením The J. William Fulbright Commission

Komise asistenty umisťuje na střední školy různého typu podle jejich vzdělání, zájmů a volnočasových aktivit, které během svého pobytu plánují uskutečnit. Přednost dostávají přihlášky škol z menších měst a z odborných škol, kde mají studenti méně možností procvičovat angličtinu s rodilými mluvčími. Letos tak asistenti poprvé učí mimo jiné i na Střední vinařské škole ve Valticích, Střední škole rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína v Třeboni a na Vojenské střední škole v Moravské Třebové.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…