Obnovu ohrožených přírodních oblastí a poskytnutí útočiště živočichům si vzaly za cíl neziskové organizace Hnutí Brontosaurus, Český svaz ochránců přírody, Nadace pro půdu nebo Česká společnost ornitologická. Díky příspěvkům veřejnosti vykupují pozemky a pečují o jejich biodiverzitu.
V ohrožených oblastech neziskovky obnovují vodní toky, poskytují útočiště ptákům, sázejí stromy a keře a pečují o české přírodní dědictví. Nadace pro půdu pak například získané pozemky pronajímá ekologickým zemědělcům, čímž brání degradaci zeminy.
V parku Mnišské louky například díky obnovené tůni zahnízdili vzácní mokřadní ptáci, jako je bekasina otavní, čejka chocholatá nebo chřástal kropenatý. Další ptačí parky pak vznikly na Josefovských loukách, v nivě řeky Kyjovky nebo v Lipové na Přerovsku. Ze zanedbaného Lužního parku Krče u Břeclavi pak chce Hnutí Brontosaurus vytvořit přírodní rezervaci s naučnou stezkou.
Za dary či pravidelné příspěvky může veřejnost získat zážitkové certifikáty, dostat se na exkurze do nově vznikajících parků nebo na oblíbené brigády v přírodě.
Autorský článek Venduly Čermákové s využitím informací z Nadace pro půdu, Hnutí Brontosaurus, Svět neziskovek
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…