Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Společně můžeme zachránit českou přírodu. Příspěvky veřejnosti jsou zásadní pro ochranu biodiverzity

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Obnovu ohrožených přírodních oblastí a poskytnutí útočiště živočichům si vzaly za cíl neziskové organizace Hnutí Brontosaurus, Český svaz ochránců přírody, Nadace pro půdu nebo Česká společnost ornitologická. Díky příspěvkům veřejnosti vykupují pozemky a pečují o jejich biodiverzitu.

V ohrožených oblastech neziskovky obnovují vodní toky, poskytují útočiště ptákům, sázejí stromy a keře a pečují o české přírodní dědictví. Nadace pro půdu pak například získané pozemky pronajímá ekologickým zemědělcům, čímž brání degradaci zeminy.

V parku Mnišské louky například díky obnovené tůni zahnízdili vzácní mokřadní ptáci, jako je bekasina otavní, čejka chocholatá nebo chřástal kropenatý. Další ptačí parky pak vznikly na Josefovských loukách, v nivě řeky Kyjovky nebo v Lipové na Přerovsku. Ze zanedbaného Lužního parku Krče u Břeclavi pak chce Hnutí Brontosaurus vytvořit přírodní rezervaci s naučnou stezkou.

Za dary či pravidelné příspěvky může veřejnost získat zážitkové certifikáty, dostat se na exkurze do nově vznikajících parků nebo na oblíbené brigády v přírodě.

Autorský článek Venduly Čermákové s využitím informací z Nadace pro půdu, Hnutí Brontosaurus, Svět neziskovek

Související články

Zaručeně zlepší den

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Vědci jako první na světě vytvářejí ekologický cement z řas

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…