Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Krab houbař zaujal svět. Jedná se o nový druh

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vědci objevili nového kraba. Nalezli jej na pobřeží Západní Austrálie. Tento drobný tvor je výjimečný tím, že na zádech nosí mořské houby a další živočichy jako klobouk, který jej chrání před útoky predátorů. Informovaly o tom České noviny.

Korýš, který patří do čeledi Dromiidae, získal latinský název Lamarckdromia beagle. Vědci jej pojmenovali po lodi, se kterou se přírodovědec Charles Darwin vydal na cestu kolem světa. Tvor si vyrábí klobouk z hub a živočichů specifickým způsobem. Mořské houby a sumky si na hřbetě upravuje pomocí drápů. Maskuje se tak před predátory, jako jsou chobotnice nebo jiní krabi. Houby mohou být větší než samotný krab a působí také jako odstrašující chemická zbraň. „Některé sloučeniny, které tyto houby produkují, jsou velmi škodlivé,“ řekl vědec Andrew Hosie ze západoaustralského muzea. „Není mnoho aktivních predátorů, kteří by měli zájem prokousat se houbou jen proto, aby se dostali ke krabovi,“ dodal výzkumník.

Vyplavený exemplář chlupatého kraba objevila rodina, která žije ve městě Denmark v jižní části spolkového státu Západní Austrálie. Kraba poté poslala do západoaustralského muzea k identifikaci.

Zdroj: České noviny, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Psí asistenti. Nevidomým lidem jich v Česku pomáhá asi 500

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…