Vědci objevili nového kraba. Nalezli jej na pobřeží Západní Austrálie. Tento drobný tvor je výjimečný tím, že na zádech nosí mořské houby a další živočichy jako klobouk, který jej chrání před útoky predátorů. Informovaly o tom České noviny.
Korýš, který patří do čeledi Dromiidae, získal latinský název Lamarckdromia beagle. Vědci jej pojmenovali po lodi, se kterou se přírodovědec Charles Darwin vydal na cestu kolem světa. Tvor si vyrábí klobouk z hub a živočichů specifickým způsobem. Mořské houby a sumky si na hřbetě upravuje pomocí drápů. Maskuje se tak před predátory, jako jsou chobotnice nebo jiní krabi. Houby mohou být větší než samotný krab a působí také jako odstrašující chemická zbraň. „Některé sloučeniny, které tyto houby produkují, jsou velmi škodlivé,“ řekl vědec Andrew Hosie ze západoaustralského muzea. „Není mnoho aktivních predátorů, kteří by měli zájem prokousat se houbou jen proto, aby se dostali ke krabovi,“ dodal výzkumník.
Vyplavený exemplář chlupatého kraba objevila rodina, která žije ve městě Denmark v jižní části spolkového státu Západní Austrálie. Kraba poté poslala do západoaustralského muzea k identifikaci.
Zdroj: České noviny, The Guardian
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku
Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…