Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec přestupování. Podívejte se, jak vypadá novinka v přepravě

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Vlakobus může podle názvu znít jako hybridní stroj z budoucnosti. Ve skutečnosti už ale toto vozidlo brázdí silnice a koleje Japonska. Právě v tom tkví jeho unikátnost – zvládá totiž obojí.

Odborně se takzvaný vlakobus nazývá duálním motorovým vozidlem. Primárně jezdí po silnicích, ale může si to namířit do cíle i po kolejích. Vozidlo je poháněné naftou a v mnohém připomíná obyčejný autobus. Jenže je o něco menší, vejde se do něj nejvýš 21 cestujících, a také není tak rychlý – na silnici jede maximálně 60 kilometrů v hodině. Hlavní rozdíl však spočívá v již zmiňované variabilitě. Jakmile tento stroj přijede ke kolejím, spustí kovový podvozek – zejména přední část autobusu se při tom trochu nadzvedne – a dál může pokračovat jako vlak. Na trati je pak i o něco rychlejší. Může dosáhnout rychlosti až 100 kilometrů v hodině.

První duální motorové vozidlo vyjelo z autobusového terminálu v Tokušimě a pak pokračovalo jako vlak do sousední prefektury Koči. Nejdelší trasa, na kterou bude vůz nyní nasazen, měří 50 kilometrů. Projekt by měl pomoci především starším občanům žijícím mimo městská centra. Podle železniční společnosti se tito lidé budou moci dostat například k nákupním centrům nebo do lázní, aniž by přestupovali. Cestování tak pro ně bude mnohem snadnější.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Duha může být k vidění i v noci. A je to krásná podívaná

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…