Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec drezury divokých zvířat v cirkusech. Poslanci schválili změnu zákona

2 minuty radosti
Zdroj ilustračních fotografií: Pexels, Pixabay

Cirkusy už ve svých vystoupeních nebudou moci využívat divoká zvířata. Poslanci odhlasovali změnu zákona na ochranu zvířat proti týrání a zamezili tak drezuře nově narozených jedinců divokých zvířat. „Využívání divokých druhů zvířat v cirkusech by v 21. století opravdu nemělo mít místo. Naopak je potřeba se spíše zaměřit na jejich ochranu a pouze za tímto účelem je také chovat,” řekl poslanec František Vácha, který návrh předložil.

Zatímco dosud nemohly cirkusy využívat pouze primáty, nosorožce, žirafy či hrochy, nově už se bude zákaz týkat všech divokých zvířat včetně slonů nebo delfínů. Kromě 66 poslanců, kteří pro návrh hlasovali, se o zákaz odchovu a drezury zvířat zasazovali také členové České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad. Ve svém prohlášení ze začátku letošního roku uvedli, že využívat divoké druhy zvířat pro účely zábavy je mimo kulturu a poznání lidské společnosti současné Evropy.

Za práva zvířat dlouhodobě bojuje také nezisková organizace Svoboda zvířat a podle výsledků sociologického výzkumu agentury Focus z roku 2018 má krok podporu také od české veřejnosti. Ze sociologického zkoumání, kterého se zúčastnilo přes tisíc respondentů, vyplynulo, že 39 procent respondentů souhlasí se zákazem využívání divokých zvířat, dalších 35 procent lidí by pak zakázalo využívání všech zvířat v cirkusech.

Aby se změna zákona stala definitivní, musí ji ještě odsouhlasit senát a prezident Miloš Zeman. Nevyužívání divokých druhů zvířat v cirkusech je nicméně celosvětovým trendem. Podobnou změnu zákona v minulosti již zavedlo dalších patnáct evropských států včetně Belgie, Norska, Rakouska, Řecka nebo Slovenska.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie