Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec drezury divokých zvířat v cirkusech. Poslanci schválili změnu zákona

2 minuty radosti
Zdroj ilustračních fotografií: Pexels, Pixabay

Cirkusy už ve svých vystoupeních nebudou moci využívat divoká zvířata. Poslanci odhlasovali změnu zákona na ochranu zvířat proti týrání a zamezili tak drezuře nově narozených jedinců divokých zvířat. „Využívání divokých druhů zvířat v cirkusech by v 21. století opravdu nemělo mít místo. Naopak je potřeba se spíše zaměřit na jejich ochranu a pouze za tímto účelem je také chovat,” řekl poslanec František Vácha, který návrh předložil.

Zatímco dosud nemohly cirkusy využívat pouze primáty, nosorožce, žirafy či hrochy, nově už se bude zákaz týkat všech divokých zvířat včetně slonů nebo delfínů. Kromě 66 poslanců, kteří pro návrh hlasovali, se o zákaz odchovu a drezury zvířat zasazovali také členové České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad. Ve svém prohlášení ze začátku letošního roku uvedli, že využívat divoké druhy zvířat pro účely zábavy je mimo kulturu a poznání lidské společnosti současné Evropy.

Za práva zvířat dlouhodobě bojuje také nezisková organizace Svoboda zvířat a podle výsledků sociologického výzkumu agentury Focus z roku 2018 má krok podporu také od české veřejnosti. Ze sociologického zkoumání, kterého se zúčastnilo přes tisíc respondentů, vyplynulo, že 39 procent respondentů souhlasí se zákazem využívání divokých zvířat, dalších 35 procent lidí by pak zakázalo využívání všech zvířat v cirkusech.

Aby se změna zákona stala definitivní, musí ji ještě odsouhlasit senát a prezident Miloš Zeman. Nevyužívání divokých druhů zvířat v cirkusech je nicméně celosvětovým trendem. Podobnou změnu zákona v minulosti již zavedlo dalších patnáct evropských států včetně Belgie, Norska, Rakouska, Řecka nebo Slovenska.

Související články

Zaručeně zlepší den

Němci se loučí s obezitou. Omezují reklamy na nezdravé jídlo

Proč jsou někteří dinosauři velcí a jiní malí? Odpověď vás možná překvapí

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Tropické pralesy se postupně obnovují a přijímají megatuny uhlíku, ukazuje nová studie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…