Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec brždění o sloupy nebo plot. Češi vymysleli elektronické brzdy na in-line brusle

Český vynález usnadní brždění na kolečkových bruslích. Ilustrační foto: Freepik

Jezdíte rádi na kolečkových bruslích, ale brždění je pro vás stále tak trochu vabank? Díky vynálezu českého startupu Stopskate zabrzdíte jednoduše pomocí ovladače. Elektronické brzdy stačí nasadit na brusle a vyrazit. Praktického vynálezu z Česka si všimli také na prestižní zahraniční konferenci CES.

Počáteční motiv pro vývoj elektronických brzd na kolečkové brusle asi není těžké uhádnout. Autor nápadu Jaroslav Černý je vášnivým bruslařem a vrtalo mu hlavou, proč ještě nikdo nevymyslel jednodušší variantu brždění. Systém zvednutí jedné nohy na patu nebo vychýlení do strany je totiž pro mnohé bruslaře problematický a jeho nezvládnutí může vést k nepříjemným úrazům. Rozhodl se proto, že situaci změní sám.

Stovky hodin zkoušení a testování vedly přes provázky a drobné elektronické součástky až po spojení s Patrikem Partschem, dnes technickým ředitelem společnosti. Výsledkem několikaletého vývoje jsou elektronické brzdy, které se nasadí na obě brusle. K zabrzdění stačí, když bruslař zmáčkne ovladač, který drží v ruce. Brusle pak postupně samy brzdí, až zastaví úplně. Další zajímavou funkcí je pak trvalá blokace koleček.

Elektronické brzdy reagují na stisknutí ovladače. Foto: Stopskate

Jak sám autor nápadu říká, brždění se Stopskate vyžaduje určitý grif a alespoň základní zručnost na bruslích. Pro bruslaře ale může jít od skvělou pojistku, která zabrání nepříjemným pádům a úrazům. Díky loňskému úspěchu na konferenci CES se o Stopskate začali zajímat i v zahraničí. Elektronické brzdy z Olomouce tak budou brzy k vidění nejen na našich stezkách.

Související články

Zaručeně zlepší den

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Na likvidaci nedopalků ve Španělsku se budou nově podílet tabákové firmy

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Nový život vyhozeným pokojovým rostlinám dávají nadšenci v Seville

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…