Kolínští se mohou nově projít po bosé stezce

Zdroj fotografií: kolin.cz

Pralidé museli, maratonci chtějí a hobiti ze slavné trilogie Pán prstenů jsou zvyklí. O čem je řeč? Ačkoliv by vás mohla napadnout spousta věcí, chůze naboso je správná odpověď. Tento týden byla v Kolíně otevřena nová bosá stezka, jež návštěvníkům nabídne nevšední zážitek. Čtyřicetimetrová stezka s třinácti druhy povrchů je dílem spolku Bosá turistika propagující chůzi bez bot.

bosa-turistikaNový chodník vybudovaný za lávkou na Zálabí vedle cyklostezky je podle tvůrců určený pro setkávání lidí žijící aktivním životem, pro pobavení a zejména pro protažení dětských nohou. Zájemci se mohou projít po oblázcích, dřevě, štěrku a desíti dalších materiálech, které mají simulovat širokou škálu hmatových a stimulačních vjemů.

Podle lékařů i propagátorů bosé chůze dětem neprospívají dlouhé pochody po tvrdém povrchu, jako je dlažba. Kromě toho pochody bez bot pomáhají správnému vývoji nožní klenby, čemuž pomáhají i různé povrchy. „Máme tu i simulaci lesních stezek se šiškami, slámu, mulčovací kůru, štěrk i skelný písek nebo kameny,“ uvedla vedoucí kolínské pobočky Bosé turistiky Veronika Žatečková.

Iniciativa za výstavbu stezky přišla z facebookové stránky příznivců bosé chůze. „Založila jsem skupinu jen tak pro své kamarádky a za chvíli jsme měli 150 členů,“ vysvětlila Žatečková. Podle ní žije v Kolíně velká skupina alternativních lidí vyznávajících odlišný způsob obouvání a chůze. I za jejich přispění vznikl nápad na výstavbu bosé stezky, který podpořila také kolínská radnice. Nejedná se však o českou raritu, podobné cesty fungují podle webu bosaturistika.cz například v Orlíku nad Vltavou, pražském Hloubětíně, Starých Hamrech, Nových Hradech, Říčanech u Prahy, Prachaticích, Opavě nebo nově také v parku Maxe van der Stoela v Praze.

Zdroj: ČTK

Autor článku