Posloucháte rádi vážnou hudbu? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Tento druh muziky totiž pravděpodobně hojí nejen duši, ale prospívá i fyzickému zdraví. Kanadští vědci zjistili, že pravidelný poslech Mozartovy sonáty D-dur může u lidí trpících epilepsií významně snížit četnost záchvatů.
Studie, která vyšla v mezinárodním odborném časopise Epilepsia Open a o které píše i web Science Daily, zkoumala účinky Mozartovy sonáty pro dva klavíry známé pod označením K. 448. Výzkumníci do studie zapojili 13 pacientů s epilepsií a sledovali je po dobu jednoho roku.
„Naše výsledky ukázaly, že dospělí pacienti, kteří poslouchali původní verzi Mozartovy sonáty, mívali epileptické záchvaty méně často. Hudba tak může být pro epileptiky alternativní možností léčby,“ uvedla hlavní autorka výzkumu Marjan Rafieeová. Pozitivními účinky Mozartových skladeb na epileptiky se lékaři zabývají už více než 15 let. V roce 2018 například vyšla studie, ve které lékaři z dětské nemocnice v Londýně došli k podobným výsledkům u dětí a dospívajících ve věku mezi dvěma a 18 lety. I ti poslouchali Mozartovu sonátu K. 448.
Zdroj: Aktuálně.cz
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…