Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kde můžete letos oslavit 17. listopad? Přinášíme podrobný program z Brna i Prahy

3 minuty radosti
Brněnská pieta. Foto: Jiří Dolinský

Den boje za svobodu a demokracii proběhne letos opět ve velkém. 17. listopadu ožijí pražské i brněnské ulice, lidé se mohou těšit na tematické přednášky, koncerty, výstavy i divadelní inscenace.

Pražské korzo

Oslavy 17. listopadu se v Praze konají pod záštitou Festivalu svobody a spolku Díky, že můžem. Na Václavském náměstí zahraje svůj Koncert pro budoucnost Aneta Langerová, Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem, Vypsaná fixa nebo Glen Hansard. Národní třída se na jeden den promění v galerijní prostor, kde mohou návštěvníci zhlédnout výstavu Střípky revoluce, Opráski 89± nebo expozici A neříkej to ve škole.

Oslav 17. listopadu se pravidelně účastní i ti nejmenší. Foto: Aleš Král

Z venkovních rozhlasů zazní v 17:11 Motlitba pro Marii v podání Jany Kirschner a významné budovy se rozsvítí barvami trikolory. V Knihovně Václava Havla se veřejnost může zúčastnit mezigenerační debaty o vnímání demokracie, svobody volby a těžkostech doby dnešní i minulé s Evou a Karolínou Holubovými, Klárou a Antonií Formanovými, Janem a Vojtěchem Vondráčkem nebo Klárou a Josefem Trojanovými.

Kulturní program doplní také divadelní inscenace. Diváci se mohou těšit například na dokumentární představení Tisícihran: Tanky na plovárně, na hru OLDstars: Stojím v řadě či na projekci inscenace Zeď, aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Na platformách Spotify, YouTube či Apple Music je k dispozici Sametový playlist, který obsahuje hudební klenoty minulého režimu.

Trikolora ozdobí domy i ulice. Foto: Jakub Zeman

Během dne se zájemci mohou zúčastnit procházky po památných místech politického převratu v únoru 1948. K počtení dostanou speciální tematické vydání Deníku N – takzvané Listopadoviny. Celou akci je možné sledovat z domova online přenosu.

Brněnský sedmnáctý

Festival Brněnský sedmnáctý zaplní celé brněnské centrum. Na náměstí Svobody se bude řečnit, zpívat i tančit. Zahrají kapely Ateliér, OKno a cimbálovka CM Šarkan. Koncerty vystřídají projevy akademiků a pamětníků. K soše Jošta Moravského dorazí divadlo Líšeň se svým představením Putin lyžuje na motivy knihy Anny Politkovské. Následovat zde bude debata s Janou Soukupovou a Janem Špilarem nejen o Rusku. V 17:11 se Brnem rozezní Motlitba pro Martu.

Pamětní deska na Albertově. Foto: Wikimedia Commons

Alfa pasáž organizátoři letos zasvětili besedování a vzpomínání. Veřejnost se může zúčastnit například besedy s pamětníky nebo besedy s Alešem Filipem a Jiřím Zlatuškou o podzemní univerzitě, kde se za komunismu v takzvaných bytových seminářích vyučovalo. Program doprovodí buskeři a písničkáři, kteří zahrají sametové i socialistické písně.

Pamětníci budou vzpomínat a diskutovat také v atriích domů U Rudého vola a Barceló Brno Palace Hotel. Organizátoři nezapomněli ani na děti, pro které připravili výtvarné dílny v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné.

Zdroj: Brněnský sedmnáctý, Festival Svobody, Díky, že můžem

Související články

Zaručeně zlepší den

Tento roztomilý robotický mazlíček vás zahřeje u srdce a ochrání váš domov

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…